یادداشت استاد مشاور نشریه نیلگون

نویسنده : حمیدرضا احمدنیای مطلق
چکیده : سرمقاله
دانشگاه‌های کشور در حال حاضر نه‌تنها بستری جهت رشد علمی و پژوهشی دانشجویان را فراهم می سازند، بلکه با فراهم آوردن امکانات، موقعیت های لازم جهت بالندگی فردی و شخصیتی مناسب افراد را نیز مهیا می کنند. دانشگاه بهترین محیطی است که می توان در فضای امن و آرام آن در کنار اشتغال به تحصیل به کسب تجربیات مختلف پرداخت. تجربیاتی که اندوختن آن‌ها در چنین محیطی کمترین هزینه را دارد، چراکه مدیریت دانشگاه‌ها امروزه به نحوی است که علاوه بر اینکه افراد فعال را در مسیر درست هدایت می‌کند، درصورت بروز اشتباهاتی از سوی شخص، کمترین آثار سوء را برای ایشان در پی خواهد داشت. فعالیت‌های داوطلبانه درون دانشگاه مثال بارز چنین موقعیت‌هایی هستند. فعالیت‌های داوطلبانه در حال حاضر شامل عضویت و فعالیت در انجمن‌ها، کانون‌ها و سازمان‌های مختلف دانشجویی فعال درون دانشگاه می‌باشد. هر شخص بسته به علاقه‌مندی و سابقه خود می‌تواند یکی از آن‌ها را جهت فعالیت و کسب تجربه انتخاب نماید.
برای دانشجویان عزیز همواره این سؤال بزرگ مطرح می‌شود که فعالیت در چنین مراکز و تشکل‌ها چه فایده‌ای‌ دارد؟ آیا منطقی است که فردی از وقت و آسایش خود برای بهره‌مندی سایرین هزینه کند؟!
درواقع باید توجه داشته باشیم، همان‌طور که تجربه نشان می‌دهد و مطالعات روان‌شناسی ثابت کرده‌اند افراد فعال در تشکل‌های دانشجویی بدون اینکه خود بدانند بهره‌مندان درجه اول می‌باشند. بر اساس شواهد موجود، فعالین چنین حوزه‌هایی پس از اتمام تحصیل از بلوغ اجتماعی بسیار بالاتری نسبت به سایرین برخوردار بوده و توانایی حل مسئله و مدیریت آنان در زندگی به طرز قابل توجهی از دانشجویان منفعل بیشتر خواهد بود. علاوه بر این دخالت دادن ناخودآگاه این دسته از افراد در پروژه ها و برنامه‌های مختلف از سوی اعضای محترم هیئت‌علمی بیشتر خواهد بود. اعطای گواهی فعالیت نیز می‌تواند از دیگر مزایای فعالیت های دانشجویی باشد.
از بین همه تشکل ها، کانون ها و سازمان ها و شوراهای دانشجویی، انجمن های علمی - دانشجویی از جایگاه خاصی بهره مند می-باشند. انجمن‌های علمی به‌عنوان نیروی محرکه علمی - دانشجویی دارای قابلیت فوق‌العاده‌ای جهت پربارتر نمودن دوران تحصیل هستند. طیف فعالیت انجمن‌های علمی بسیار گسترده بوده و می‌تواند از برگزاری کلاس های فوق‌العاده، سخنرانی، کارگاه، اردو تا چاپ نشریات را شامل شود. به اعتقاد اینجانب حد بلوغ نهایی یک انجمن علمی، مدیریت و چاپ مداوم نشریه علمی - دانشجویی می باشد، چراکه جهت چاپ یک نشریه دانشجویی لازم است تا همه توان علمی و اجتماعی گروه، از دانشجویان تا اساتید و کارکنان به نحو صحیح درگیر شود؛ و این ممکن نخواهد شد مگر با مدیریت صحیح سرمایه انسانی و همدلی و همگانی دانشجویان.
انجمن علمی - دانشجویی رشته مهندسی شیلات در سالی که گذشت (97-96) نشان داد که علاوه بر مدیریت انواع فعالیت های مختلف علمی از قبیل سخنرانی، کارگاه و اردو دارای توانایی چاپ نشریه نیز می‌باشد. وجود نشریه علمی دانشجویی نشان‌دهنده هویت دانشجویان هر رشته می‌باشد. جوانه‌های نشریه نیلگون با همت عالی دانشجویان علاقه‌مند شیلاتی از تابستان 96 روئیدن گرفت که با پیگیری ایشان و انتخاب مدیرمسئول و سردبیر به شکل جدی در طول سال تحصیلی ادامه یافت تا هم‌اکنون که شماره اول آن در دستان من و شماست. امید است که اعضای محترم گروه مهندسی شیلات (اساتید و دانشجویان) در ضمن حفظ انسجام و نظم موجود در جهت ارتقای آن و رسیدن به اهداف عالی تر کوشا باشند. همانا کسب رتبه درخور این انجمن در جشنواره‌های آتی حرکت جزء اهداف آینده می باشد.

شناسنامه نشریه