فقط علاقه

نویسنده : اسماء سهرابی مقدم(ورودی ۱۳۹۵ علوم و مهندسی آب),پروین مرادی اندرزی(ورودی ۱۳۹۵ علوم و مهندسی آب),ملیکا فضلی(ورودی ۱۳۹۵ علوم و مهندسی آب)
کلمات کلیدی : کنکور/دانشجویان جدیدالورود/فارغ التحصیلی
چکیده : مصاحبه با خسرو سالاری ، رتبه 1 هواشناسی
مصاحبه با خسرو سالاری ، رتبه 1 هواشناسی
دلیل شما برای انتخاب رشته ی هواشناسی چه بود ؟
قبل از دوران کارشناسی ، تصمیم من این بود که رشته ی فیزیک بخونم اما کشاورزی گرایش مهندسی آب را انتخاب کردم چون بنا به شناختی که از خودم دارم در این رشته موفق تر هستم .
بازار کار این رشته چطوره ؟
با توجه به این که ساختار رشته ی هواشناسی ، ساختار جدیدی هست که هنوز توی کشور ما راه نیوفتاده و فقط تعداد مخصوصی جذب سازمان هواشناسی و هیئت علمی می شوند ؛ این رشته بازار کارش نسبت به بقیه رشته ها کمتر هست .
کسی که بقیه ی گرایش های مهندسی آب را انتخاب می کند ، می تواند با شرکت های مشاور هم همکاری کند اما رشته ی هواشناسی در مقطع ارشد ، از فاز محاسبات هیدرولیکی جدا می شود و ارتباطش با بحث های مهندسی آب در حوزه های سازه ، زهکشی و منابع آب ، کم تر می شود .
با توجه به کسب رتبه 1 در کنکور کارشناسی ارشد ، شما چه زمانی مطالعه باری کنکور را به صورت جدی شروع کردید و تعداد ساعت مطالعه شما به طور میانگین چقدر بوده است ؟
من از شهریور شروع به درس خواندن برای کنکور کردم ولی این کاملا بستگی به پتانسیل هر فرد دارد که چقدر مطالعه داشته باشد و چه مقدار از مطالب خوانده شده را متوجه شود ، ولی فکر نمی کنم بیشتر از 6 ماه زمان برای مطالعه لازم باشد .
هدف شما از ادامه تحصیل چه بود و اگر در کنکور قبول نمی شدین چه برنامه ای برای سال آینده ی خود داشتید ؟
من خیلی به درس خواندن علاقه ی زیادی دارم و هواره دوست دارم مطالب جدیدی یاد بگیرم .
اگر در کنکور رتبه نمی آوردم به سربازی می رفتم .
اگر توصیه ای به دانشجویان جدیدالورود دارید بفرمایید .
اغلب کسانی که به این رشته آمده اند ، اول می خواستند که در رشته های تاپ ریاضی ادامه تحصیل بدهند اما بنا به شرایط ایجاد شده و بدون داشتن شناخت کافی ، وارد این رشته می شوند .
من در دوران کارشناسی ، شکست ها و تجربه های زیادی داشتم به همین خاطر به چند پیشنهاد دارم .
اول این که اگه هیچ علاقه ای به این رشته ندارند و فقط برای وقت گذراندن به این رشته آمده اند ، همین الآن مسیر خودشون رو عوض کنند و به دنبال علاقه شون بروند . اما اگر تصمیم گرفتن در این رشته بمانند ، اینگونه نباشند که سر کلاس ها فقط نقش شنونده را داشته باشند و فقط یک چیزی در ذهنشون نگه داریند و با فشرده خوندن شب قبل از امتحان به یک نمره ی بالا برسند چون یادگاری تمام مطالب گفته شده در کلاس ، در بازار کاری آینده ی شما بسیار مؤثر است ؛ پس بهتر است الآن به یادگیری کامل برسند .
شما گفتید که درس هایی که سر کلاس ها گفته می شود در بازار کار ما مؤثر است . برای مثال درس هایی مانند ریاضیات و معادلات دیفرانسیل که دانشجویان معمولا علاقه ی کمتری به این درس ها دارند ، چه تأثیری بر روی بازار کار ما در آینده دارد ؟
کسی که خودش و هدفش رو محدود کرده باشد و بخواهد فقط یک کارمند معمولی باشد که فقط مقدار اندکی درآمد داشته باشد ، نیازی به این مباحث ندارد اما شما در آینده نباید به این اکتفا کنید که یک کارمند معمولی باشید و ذهن خودتون رو کوچک نگه دارید و فقط به استفاده از یک نرم افزار خاص بپردازید .
شما باید بتونید در حوزه های مصرف آب ، بهینه سازی مصرف آب و یا استفاده از آب ، بهترین مدل ها را ارائه بدید و لازمه ی ارائه دادن این مدل ها ، تسلط به مباحث ریاضی و فیزیک است .
من خودم شخصا با این امر که ریاضیات و معادلات به درد نمی خورد مخالفم ؛ چون جهانی که ما با آن سر و کار داریم ، جهان معادلاته و شما حتی در ترم های بعد ، معادلاتی که در حوزه ی زهکشی و انتقال آب سر و کار دارید ، تماما معالات دیفرانسیل هستند .

شناسنامه نشریه