کار برای همه

نویسنده : پروین مرادی اندرزی(ورودی ۱۳۹۵ علوم و مهندسی آب),اسماء سهرابی مقدم(ورودی ۱۳۹۵ علوم و مهندسی آب)
کلمات کلیدی : شرکت مدیر آب /دانشجویان جدید الورود
چکیده : مصاحبه با جناب آقای محمود سهیلی ، فوق لیسانس مدیریت منابع آب ومدیرعامل شرکت مدیرآب
مصاحبه با جناب آقای محمود سهیلی ، فوق لیسانس مدیریت منابع آب ومدیرعامل شرکت مدیرآب
دانشجوی ورودی کارشناسی سال 1385 مهندسی آب دانشگاه فردوسی ، فوق لیسانس مدیریت منابع آب از کشور هلند و مدیرعامل شرکت مدیر آب
درچه سالی شرکت مدیر آب را تأسیس کردید و در ابتدا کار با چند نفر شروع کردید ؟
در سال 1393 ،من به همراه برادر کوچکترم که فارغ التحصیل رشته مهدسی آب دانشگاه فردوسی هستند ، یکی از دوستان دوره کارشناسی ، یکی دیگر از دوستان دوره کارشناسی که در حال حاضر دانشجوی دوره دکتری هست و در نهایت دوست دیگری که در زمینه علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات فعالیت می کند و با کمک دکتر انصاری که همواره به من لطف داشتن اقدام به تأسیس این شرکت کردیم .
هدف شما از تأسیس شرکت چه بود ؟
همانطور که مطلع هستید وضعیت فعلی بازار کار رشته علوم و مهندسی آب به گونه است که فارغ التحصیلان این رشته یا جذب شرکت های مشاور قدر می شوند و یا با تاسیس شرکت های خصوصی کوچک به کار پیمانکاری پروژه های خرد می پردازند، البته معدود فارغ التحصیلانی هستند که به واسطه انجام پایان نامه های مشترک با شرکت های آب منطقه ای و آبفا به استخدام این شرکت ها درمی آیند.
من بعد از اتمام دوره کارشناسی ارشدم در هلند و بازگشت به کشور ،اولویت اولم را ایجاد یک پایگاه پژوهشی - اجرایی برای استفاده از آموخته ها و تجربیاتم قرار دادم . از طرفی دغدغه شغل و کسب درآمد هم داشتم ؛ پس با همکاری دوستان همفکر و هم نظر و هم رشته تصمیم به تاسیس شرکت خصوصی پژوهشی - اجرایی مدیرآب گرفتیم .
هدفم این بود شرکت مدیرآب از یک سو پایگاهی برای اشتراک ایده ها و تخصص و مهارت های دوستان باشد و از سوی دیگر با تعریف ایده محوری پایان نامه کارشناسی ارشدم و کسب مجوزهای لازم بتونیم با استقرار در مرکز رشد دانشگاه فردوسی کار پژوهشی رو توامان با کار اجرایی پیش ببریم.
وضعیت آب کشور را چگونه میبینید ؟
از منظر آگاهی عمومی خوشبختانه وضعیت بحرانی آب کشور بر کسی پوشیده نیست ؛ اما علی رغم این آگاهی عمومی ، شوربختانه مسیر حرکت توسعه کشور بنظر من متناسب با وضعیت منابع آب در دسترس ما نیست.
اصرار به ادامه سیاست های غلط به همراه تغییرات اقلیمی و رشد سریع جمعیت در ایران منجر به اضافه برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی و به طبع آن کاهش سرانه آب تجدیدشونده کشور شده که متاسفانه در دولت های نهم و دهم با صدور مجوزهای غیرضروری حفر چاه ، به بحران آب کشور بیشتر دامن زده شد.
همچنین اصرار به الگوهای کشت نامناسب در مناطق مختلف کشور وضعیت آب را به جایی رسانده که چندی پیش ، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشت بحران آب در ایران وارد مقوله امنیتی شده است ! به نظر من مباحث اجتماعی ، دعوای بین حوزه ای پیرامون طرح های انتقال آب و همچنین مسئله آب های فرامرزی و مشکلات ما با کشورهای همسایه ، از مورادی هست که در امنیتی شدن وضعیت بحران آب ایران موثر بوده است و در صورت عدم توجه به موقع در سالهای آتی بیشتر خواهد شد.
من معتقدم بخش اندکی از مشکل بحران آب ایران مربوط به کمبود فیزیکی آب هست و بیشتر نتیجه مدیریت غلط منابع آب است ؛ راهکار مشخص است ؛ اصلاح قوانین و سیاست های موجود ، آموزش از سنین کودکی و فرهنگسازی عمومی ، و بهره گیری از دانش و فناوری های به روز در همه بخشهای مصرفی آب از قبیل کشاورزی ، صنعت و شرب می تواند به کنترل وضعیت بحرانی آب در کشور کمک شایانی کند.
چه پیشنهاد هایی برای دانشجویان جدید الورود وکل دانشجویان آب دارید؟
آنقدر فضای رشته ی آب گسترده است که نمی تواند هیچ جای نا امیدی برا دانشجویان این رشته باقی بگذارد. . دانشجویان رشته آب باید سعی کنند تعریف خودشون را از کار تغییر بدهند ، در این صورت کار به برای همه ی آنها یافت میشود .
دانشجویان رشته آب نباید فقط به فکر کار دفتری و اداری باشند ؛ باید تلاش دانشجویان آب بر این باشد که فلسفه ،ب را درک کنند ، در این صورت میتوانند در رشته آب موفق شوند .
و در اخر اگر حرفی برای گفتن دارید بفرمایید.
در پایان جا دارد کسب رتبه شایسته تقدیر در بخش مقاله علمی را در دهمین جشنواره نشریات دانشجویی کشور به شما و دوستانتان تبریک بگویم .
من معتقدم جامعه دانشگاهی همواره باید در اول صف آگاهی بخشی و مطالبه گری باشد و اینکه شما بعنوان نماینده جامعه دانشگاهی دغدغه دارید و به هم افزایی فعالیت ها کمک میکنید بسیار ارزشمند هست .
امیدوارم این جدیت در همه سازمان ها و مراجع تصمیم ساز هم ایجاد شود تا بتوانیم شاهد تحقق محیط زیست پایدار در این مرز و بوم باشیم.

شناسنامه نشریه