آّب، مهندسی آّب، مهندس آب

نویسنده : اسماء سهرابی مقدم(ورودی ۱۳۹۵ علوم و مهندسی آب)
کلمات کلیدی : آب، مهندسی آب، دانشجو
چکیده : مصاحبه با دکتر امین علیزاده
نظر شما در رابطه با آب و مهندسی آب چیست ؟
آب و منابع آن از مقوله های چند وجهی زیست محیطی هستند که در هر یک از جنبه های آن باید منطبق بر موجودیت و ارتباط آن با انسان ومحیط زیست رفتار شود .لذا برخورد با آب و در هر یک از کشور ها و مناطق اقلیمی جهان بر همین اساس شکل گرفته است . مثلا در ایران که سرزمینی نسبتا خشک وکم آب می باشد ؛ جنبه های فلسفی ، اخلاقی ، فرهنگی و اجتماعی آن بقدری قوی بوده و در زندگی مردم رسوخ نموده است که حتی حالت تقدس به خود گرفته و در پاره از موارد بر جنبه های علمی آن برتری پیدا کرده است .
متأسفانه در حال حاضر در ایران جدا شدن نسبی مردم از طبیعت آبی کشور و غلبه نوعی فرهنگ بر طبیعت باعث زوال منابع آبی زیرزمینی ، سطحی ، تالاب ها و حتی دریاچه ها شده است و با بر جنبه های علمی - فیزیکی آب بیشتر توجه کرده ایم . به همین دلیل مهندسی منابع آب در سرلوحه ی اکثر فعالیت های آبی کشور شده است.
مهندسی منابع آب مرتبط به کلیه ی اقداماتی است که از آب برای تولید ثروت استفاده شود و در آن کمتر به پایداری آب توجه شده است . جا دارد علاوه بر نخبگان و متخصصان علمی آب ، صاحب نظران علوم اجتماعی ، اقتصادی و بخصوص بوم شناسان در جوار مهندسان آب در مدیریت آب و اجرای طرح های آبی مشارکت داشته باشند .
وظعیت آب شهر مشهد فضای سبز مشهد و دشت مشهد را چگونه میبینید ؟
مشهد به عنوان یک کلان شهر غیر مدرن در وضعیت آبی شکننده ای قرار گرفته است . زیرا علاوه بر اینکه دارای اقلیمی خشک با بارندگی کم است هیچ رودخانه دائمی از این شهر نمی گذرد و جمعیت فراوانی که بخش زیادی از آن حاشیه نشین هستند ، در این شهر سکنی دارند . تامین آب شرب و بهداشت برای این جمعیت اولین اولویت تخصیص آب برای برنامه ریزان میباشد . در حال حاضر بخش عمده ای از آب مورد نیاز شهر از حوزه های دیگر و حتی خارج از کشور تامین می شود که گزینه ای شکننده است .
آب های زیر زمینی دشت مشهد که چاه های آب شرب شهر از این دشت تغذیه می شوند در مرحله ای بحرانی است . با این وجود آب مورد نیاز این کلان شهر برای آبیاری فضای سبز نیز از منابع زیر زمینی تامین میشود . که حفظ و نگهداری این فضا ها از ضروریات مهم برای سلامت مردم می باشد که ایجاب میکند مدیریت منابع آب مشهد بسیار عالمانه و با دیدگاه بوم زیستی صورت گیرد. شاید لازم باشد در آینده ای نه چندان دور دولت مجبور به خرید تعداد زیادی از چاه های کشاورزی اطراف شهر شده وآب آنهارا برای شرب اختصاص دهد و این امر ایجاب خواهد کرد که از هم اکنون گزینه های مربوط به تامین کار و ایجاد شغل برای افرادی که متضرر خواهند شد مورد توجه قرار گیرد .
از نظر شما وظایف دانشجویانی که در آینده فارق النحصیل این رشته هستند ، چه چیزی است ؟
دانشجویانی که به دلیل علاقه و شاید هم با دلایل دیگر قدم به عرصه علم آموزی در زمینه آب گذاشته اند باید به این امر واقف باشند که اولا با عشق ووعلاقه به این شاخه از علم و فن نظر داشته باشند و خود را محدود به همان دروسی که به عنوان پایه در دانشگاه می گذرانند نکنند بلکه به دیگر منابع علمی و نیز فعالیت هایی که در زمینه آب در کشور و جهان نیز نگاهی عمیق داشته باشند.دانشجوی آب در دانشگاه باید طوری خود را آماده نماید که در هنگام فارغ التحصیل به مسائل آب کشور و تنگناهای آن اشراف پیدا کرده باشد و بتواند برای سوالی پاسخی نسبتا مناسب داشته باشد . این دانشجویان در آینده برای کار وارد حوزه های مربوط به آب خواهد شد .
بعضا درشرکت های مشاوره آب ب کارهای فنی و برنامه ریزی خواهند پرداخت و یا در موسسات دولتی به نوعی از خدمات آبی می پردازند.بسیاری از آن ها نیز وارد بخش کارافرینی میشوندکه زمینه ای بسیار مفید می باشد.
اغلب دانشجویان جدیدالورود ، بنا به شرایط ایجاد شده به این رشته آمده اند و معمولا دارای اعتماد به نفس کمی هستند ، چه سخنی برای این دانشجویان دارید ؟
وظیفه گروه مهندسی آب و کمیته علمی و دیگر دانشجویان این است که با تشکیل جلسات توجیهی دانشجویان جدید را از اینکه در چه جایگاهی قرار گرفته و درآینده چ وظایف و کارهای از آن ها مورد درخواست است آگاه نمایند لازم است نه تنها دانشجویان جدید بلکه تمام دانشجویان در شبکه های مجازی دانشجویان آبیاری و زه کشی که در خارج از کشور فعالانه به صورت علی مشارکت نمایند که از طریق این شبکه ها به اطلاعات زیادی از آب و منابع آب دست خواهند یافت .مطالعه بیشتر به این دانشجویان توصیه میشود و نباید خود را محدود به همان درسنامه های دانشگاه کنند.


شناسنامه نشریه