ادارات و شرکت‌های شاخص‌ مرتبط با مهندسی آب

نویسنده : محمدهادی خورشیدی(ورودی ۱۳۹۵ علوم و مهندسی آب)
کلمات کلیدی : شرکت اب منطقه ای مشهد/اب و فاضلاب/شرکت طوس اب
چکیده : معرفی شرکت های مرتبط با مهندسی آّب
شرکت طوس آب
شرکت مهندسی مشاور طوس آب با هدف توسعه صنعت آب کشور در سال 1363 تاسیس گردید. اکنون که در ابتدای دهه چهارم هستیم، این شرکت توانسته است با تمرکز بر ماموریت سازمانی خود و با تکیه بر رهبری شاخص و معتبر و کارکنانی متخصص و ورزیده ، فضای کاری خود را از طریق رشد کیفی و ارتقاء بهره وری در پروژه های داخل و خارج کشور گسترش داده است.
این مشاور بر آن است تا در چارچوب منشور اخلاق مهندسی و با تلفیق دستاوردهای علوم و فنون روز و تجربه و خلاقیت سرمایه های انسانی، رضایتمندی کارفرمایان راسرلوحه فعالیت های خود قرار دهد.
سهامداران شرکت
شرکت مهندسـی مشـاور طوس آب در سال 1363 با ترکیب سهامداران به شـرح زیر
- وزارت نیـروی جمهوری اسلامی ایران (49 درصد)
- آستان قـدس رضوی (26 درصد)
- آستانه مقدسه قـم (25 درصد)
جهت ارائه خدمات مهندسی مشاور در زمینه کارهای آبی تأسیس گردید.
در سال 1381 در راستـای اجرای قانون برنامه سوم جمهوری اسلامی ایران ، 49 درصد سهام دولتی به کارکنان شرکت واگذار گردید و با تغییراتی در میزان سهام سایر سهامداران ،ترکیب
سهام داران به شرح زیر تغییر پیدا کرد :
- کارکنان شرکت طوس آب 60 %
- آستان قدس رضوی 20 %
- آستانه مقدسه قم 20 %
مدیر عامل شرکت طوس اب
دکتر سعید نی ریزی، رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل شرکت مهندسی مشاور طوس آب، نقش اصلی و اساسی را در سازماندهی، توسعه و تکامل شرکت به عهده داشته است. ایشان از اعضای برجسته مؤسسات بین المللی مرتبط با پروژه های عمرانی و تحقیقاتی و بطور خاص صنعت آب می باشد. وی در سال 1325 هجری شمسی در تهران متولد شد و پس از طی مراحل تحصیلی موفق به اخذ مدرک فوق لیسانس در رشته مهندسی آب و خاک از دانشگاه کرانفیلد انگلستان در سال 1974 میلادی و دکترای عمران گرایش آب از دانشگاه ساوت همپتون انگلستان در سال 1977 میلادی گردید. دکتر سعید نی ریزی ، در سال 1356 به عضویت هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد درآمد و تا سال 1362 این سمت را برعهده داشت. پس از آن در شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس به عنوان مـدیر ناحیه خـراسان منصوب شد و تا سال 1367 این مسئـولیت را عهده دار بود. ایشان از سال 1367 به عنوان مدیر عامل و رئیس هیأت مدیره شرکت مهندسی مشاور طوس آب انتخاب و تاکنون نیزعهده دار این مسئولیت است.
دکتر سعید نی ریزی در سپتامبر سال 2014 میلادی در شصت و پنجمین همایش کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی (ICID) به مدت 3 سال به عنوان ریاست این کمیسیون جهانی انتخاب شد. ایشان همچنین در سال های قبل به عنوان نایب رئیس این کمیسیون و ریاست کمیته مالی برگزیده شده بودند.
ایشان در سال 1999 میلادی از کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی در گرانادا اسپانیا موفق به دریافت جایزه و لوح افتخار ICID WATSAVE Annual Award 1999 ، برای بهترین نوآوری در زمینه مدیریت و صرفه جویی در مصرف آب با ارائه مقاله « سامانه توزیع دوگانه آب شهری- راه حل نهایی در شرایط کمبود » گردید.
• اب و فاضلاب روستایی

در اوایل‌ سال‌ 1377، شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی با هدف‌ تأمین‌ آب‌ شرب‌ و بهداشتی همچنین جمع‌آوری‌ و دفع‌ بهداشتی‌ فاضلاب ‌در سطح‌ روستاهای‌ استان، تشکیل‌ شد‌ و هم‌ اکنون‌ با استقرار تشکیلات‌ اجرایی‌ تحت‌ عنوان‌ امور آب‌ و فاضلاب‌ روستایی‌ در 27 مرکز شهرستان‌ خدمات مربوطه را ارائه می نماید که مهمترین و اصلی ترین مسؤولیت های این شرکت، عبارتند از:
۱- نگهداری‌ و بهره‌برداری‌ شبکه‌های‌ آب‌ شرب‌ روستایی.‌
۲- توسعه‌ ، اصلاح و بازسازی‌ شبکه‌های آب شرب روستایی.
۳- احداث‌ و ایجاد تأسیسات‌ مربوط‌ به‌ تأمین‌ آب‌ آشامیدنی‌ و دفع‌ بهداشتی‌ فاضلاب‌ روستایی.‌


اب و فاضلاب خراسان رضوی
شرکت آب و فاضلاب استان خراسان رضوی درچارچوب قانون تشکیل شرکتهای آب وفاضلاب درتاریخ 1371/12/17به ثبت رسیده وبا هدف ایجاد و بهره برداری از تاسیسات تامین ،تقسیم و توزیع آب شرب و بهداشتی و ایجاد وبهره برداری از تاسیسات مرتبط با جمع آوری ، انتقال ، تصفیه و دفع بهداشتی فاضلاب در حوزه فعالیت ( شهرهای استان بجز شهر مشهد ) ارائه خدمات مینماید . در حال حاضر این شرکت با تحت پوشش قرار دادن 73شهر با جمعیتی بالغ بر 1800000 نفر و تعداد 656000 فقره انشعاب آب و 166757 فقره انشعاب فاضلاب در قالب 3 شرکت تبصره 2 و همچنین 26 امور آب و فاضلاب شهری مشغول به فعالیت می باشد
شرکت اب منطقه ای مشهد
در اسفند ماه سال 1342 وزارت آب و برق تشکیل شد و به استناد مواد 3 و 4 قانون تاسیس این وزارتخانه سازمان های آب و برق منطقه ای تشکیل شد. وزارت مذکور در سال 1353 به وزارت نیرو تغییر نام داد. در همین راستا در سال 1355 اداره کل آبیاری خراسان به عنوان شرکت طی شماره 12255 مورخ 12/11/1355 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی شهرستان مشهد به ثبت رسیدهو در سال 1356 سازمان آب مشهد نیز از شهرداری جدا و در شرکت مذکور ادغام شد و تحت پوشش وزارت نیرو قرار گرفت و در همان سالشرکت سهامی آب منطقه ای خراسان به عنوان یک شرکت دولتی در مجموعه کلان وزارت نیرو مطابق اساسنامه و با تاکید بر منشور اخلاقی سازمان رسالت زیر را بر عهده دارد:
• برنامه ریزی و مدیریت منابع آب استان
• حفاظت کیفی و کمی از منابع آب استان
• بهره برداری از منابع آب سطحی و زیرزمینی
• اجرای عملیات مربوط به طرح های توسعه و منابع آب
• اجرای سایر وظایف ابلاغی از سوی وزارت نیرو
در اواخر سال 1384 شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی و در اوایل 1385 شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی از مجموعه شرکت جدا و شرکت تحت عنوان شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی به فعالیت خود ادامه می دهد.شناسنامه نشریه