DSC 7504
 
نشست «قلم و حق آزادی» روز سه شنبه 14 آذرماه 1396 در حاشیه هفدهمین جشنواره نشریات دانشگاه فردوسی مشهد در سازمان مرکزی این دانشگاه با حضور محمد بخشی‌محبی معاون اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادستانی مشهد، علیرضا عالی‌پناه، عضو حقوقدان شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم و دکتر اعظم انصاری عضو حقوقدان کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه فردوسی مشهد و اصحاب نشریات این دانشگاه برگزار شد،
 
محمد بخشی‌محبی معاون اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادستانی مشهد با بیان اینکه جنبه‌های غیرمطبوعاتی یک مطلب به اندازه خود آن مهم است، تاکید کرد: اگر نامه‌ای به صاحب امتیاز نشریه‌ای مبنی بر اینکه آیا با آن نشریه برخورد شده یا نشده، ارسال می شود، به این معنا است که صاحب امتیاز پاسخ بدهد که آیا فلان مطلب از نظر او مشکل داشته است و یا نه، قانونی است و مشکلی از نظر ایشان ندارد و در همین میزان پاسخگویی برای ما کافی است و هدف سخن ما این نیست که حتما با آن نشریه برخورد شود.
 
وی اظهار کرد: اگر ما گاهی به جای اینکه به صاحب امتیاز نامه بزنیم به خود دانشجو نامه می‌زنیم، برای حفظ آبروی دانشجو هستیم. هدف ما مجازات فرد نیست، بلکه تنبه فرد است تا بدانند انتشار مطلب در زمینه یک موضوع خاص، ممکن است مشکلاتی را به دنبال داشته باشد.  
 
بخشی‌محبی اظهار کرد: نافی آزاد بودن کمیته ناظر بر نشریات نیستیم و این روال هم تاکنون بوده و ادامه خواهد داشت، اما در برخی موارد ممکن است اتفاقاتی بیافتد که دادستان  حتی نخواهند من هم از ماجرای پیش آمده باخبر شوم. در این شرایط ممکن است خود افراد نویسنده را دعوت کنند.
 
وی خاطرنشان کرد: وقتی ما نقد می‌کنیم باید در اصل 24 قانون اساسی را درنظر بگیریم که می‌گوید نشریات در نوشتن آزادند، اما در کنار آن باید مراقب باشند چیزی ننویسند که برخلاف اسلام باشد و یا باعث تشویش اذهان عمومی شود.
 
معاون اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادستانی مشهد در خصوص اهمیت انتخاب تیتر گفت: در تیترهای نشریات باید با دقت بالایی انتخاب شوند و از همین رو است که می‌گوییم در برخی حوزه‌ها تخصص لازم است. به عنوان نمونه روزنامه‌ای خارج از دانشگاه در تیتر خود کلمه شکنجه  را به کاربرده بود، در حالی که آن اتفاقی که افتاده بود، اصلا مصداق شکنجه نبود. 
 
بخشی‌محبی در خصوص شرایطی که ممکن است باعث جلوگیری از پخش نشریه پیش از چاپ شود، اظهار کرد: تنها به واسطه کمیته ناظر ممکن است پس از چاپ یک نشریه از انتشار آن جلوگیری شود و این در حالتی ممکن است اتفاق بیافتد که در نشریه مطلبی بر خلاف قانون باشد.
 
وی خاطرنشان کرد: با همه این توضیحات به هرحال، دانشگاه‌ها مکان‌هایی هستند که تولید علم می‌کنند و برای ما محترم هستند و باید هم نقد کنند و ما نقد آن‌ها را می‌پذیریم. اساسا از همین تضارب آراء در دانشگاه‌ها است که ما می توانیم به اتفاقات خوبی برسیم.
 
 
معاون اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادستانی مشهد با اشاره به اهمیت تعامل قوه قضائیه و دانشگاه، اظهار کرد: درس حقوق عامه یکی از تعامل‌هایی است که ما با دانشگاه فردوسی داشتیم زیرا آگاهی مردم از حقوقشان برای ما بسیار مهم است و دانشجویان نیز طبیعتا از این دست خارج نیستند.
 
وی ادامه داد: پیش از ثبت این ضوابط دو چالش مهم داشتیم یکی افرادی که ممکن بود بدون مجوز کار کنند و دوم افرادی که ممکن بود مجوز داشته باشند و تخلف کنند. در حقیقت فلسفه ضوابط این بود که ما با ثبت قوانین، دغدغه‌های دانشجویان  را در ارائه مطلب کاهش دهیم تا با آسودگی بیشتری بنویسند.
 
 
عضو حقوقدان شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم تصریح کرد: وظیفه پیشگیری از جرم با قوه قضائیه است، از طرفی وظیفه حفظ نظم عمومی وظیفه دادگستری است و هیچ‌کس از یک فعال نشریاتی انتظار حفظ نظم عمومی را ندارد پس اگر نشریات بخواهند به صورت گسترده  کار کنند اولویت با قوه قضائیه است که نسبت به مطالب آن‌ها توجه داشته باشد. 
 
عالی‌پناه خاطرنشان کرد: ما همواره تا دیده‌ایم و شنیدیم، بنای همکاری بین مقامات قضایی و دانشگاه بوده و همچنین مقامات قوه قضائیه بر این بوده‌اند که اگر مسئولان دانشگاهی بتوانند تخلفات را مهار کنند، ورود نکنند.
 
وی اظهار کرد:  در  واقع می توان گفت کمی ابهام در مقررات وجود دارد، اما این ابهام خیلی زیاد نیست. دلیل این ابهام هم این است که این آیین‌نامه یک کار اولیه است و تا کنون تنها یک بار اصلاح شده است. 
 
عضو حقوقدان شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم تصریح کرد: سختی ما در اصلاح این قوانین،آن است که در ذیل آن  آمده وزارت علوم وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد وکمیته‌های ناظرشان باید برای اصلاح آیین نامه حضور داشته باشند.

 

دکتر اعظم انصاری در نشست «قلم و حق آزادی» که در حاشیه هفدهمین جشنواره نشریات دانشگاه فردوسی مشهد در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به اینکه ابهام در آیین‌نامه گاهی به ضرر نویسنده تمام می‌شود، اظهار کرد: اینکه در آیین‌نامه نشریات دانشجویی بیاوریم فلان تخلف و نظایر آن باعث می‌شود دست مدیر مسئول و نویسنده در تفسیر قانون باز شود، گاهی به نفع نویسندگان نشریات نیست. 
 
وی خاطرنشان کرد: این تصور و دیدگاه غلطی است که اگر مطلبی در دانشگاه چاپ شود و نافی منافع عموم است، چون در دانشگاه چاپ شده، دیگر نباید از طرف دادگستری با آن برخورد شود.
 
این عضو حقوقدان کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه فردوسی با اشاره به اعلام جرم یک نویسنده نشریه دانشجویی به دانشگاه، اظهار کرد: من معتقدم که در مطلب یک نشریه که تخلفی صورت گرفته است، اعلام نکردنش خیلی بهتر از اعلام شدنش است، زیرا اعلام آن تبعات سنگینی برای دانشجو دارد. 
 
انصاری ادامه داد: به نظر من اصل 24 که به مسئله آزادی بیان اشاره  دارد را باید خیلی تفسیر کرد و به آن بها داد و در کنار آن اصل دیگری نیز که مربوط به امر به معروف و نهی از منکر است در حوزه نشریات خیلی اهمیت دارد؛ زیرا نشریات هستند که می‌توانند خطاهای یک جامعه را به آن گوشزد کنند.
 
وی تصریح کرد: به نظر من باید دست هیات منصفه‌ای که در دانشگاه هستند را باز بگذاریم. از نظر من در موارد جزیی نشریات بهتر است قوه قضائیه ورود پیدا نکند.
 
منبع: ایسنا- منطقه خراسان
 
 

photo ۲۰۱۷-۱۲-۰۵ ۲۰-۲۱-۰۸

photo ۲۰۱۷-۱۲-۰۵ ۲۰-۲۰-۴۷

{jcomments on}