اختراعات معلمانه

کلمات کلیدی : اختراع
چکیده : طحان دوره کارشناسی خود را در رشته مهندسی کامپیوتر واحد قائن گذرانده است به دلیل علاقه به رشته روانشناسی، دوره کارشناسی ارشد رشته روانشناسی بالینی را انتخاب و با کمک همکار خود توانست وسایل کمک‌آموزشی برای کودکان نابینا اختراع و با این اختراع در ششمین جشنواره مخترعین دانشگاه آزاد اسلامی و هشتمین جشنواره رویش بنیاد نخبگان پهنه دماوند شرکت کنند.
طحان دوره کارشناسی خود را در رشته مهندسی کامپیوتر واحد قائن گذرانده است به دلیل علاقه به رشته روانشناسی، دوره کارشناسی ارشد رشته روانشناسی بالینی را انتخاب و با کمک همکار خود توانست وسایل کمک‌آموزشی برای کودکان نابینا اختراع و با این اختراع در ششمین جشنواره مخترعین دانشگاه آزاد اسلامی و هشتمین جشنواره رویش بنیاد نخبگان پهنه دماوند شرکت کنند.
وی درباره این اختراع می‌گوید: تاکنون در خصوص آموزش کودکان نابینا قبل از سن ورود به مدرسه کار چندانی صورت نگرفته و این کودکان بدون آموزش آن‌چنانی در سنین رشدی حساس رها می‌شوند و کودکان نابینا در سن کودکی و دوران قبل دبستان توانایی بیشتری برای یادگیری خط بریل دارند. نداشتن آگاهی خانواده‌ها و مربیان از اهمیت آموزش‌های قبل از دوران مدرسه، می‌تواند باعث اختلال‌هایی همچون کندذهنی، فراموشی و عدم تمرکز کودکان نابینا و عزت‌نفس پایین می‌شود.
طحان ادامه می‌دهد: خانواده‌ها با وسایل کمک‌آموزشی می‌توانند مفاهیم آمادگی برای کودکان نابینا همچون شناخت مفاهیم ریاضی، شناخت جایگاه لغات، شناخت حروف و کلمه‌سازی و ... را به کودکان خود آموزش دهند.
این محصول با روش بازی و سرگرمی نه‌تنها کودکان را با خط بریل آشنا می‌کند بلکه به خانواده‌هایی که فرزند نابینا دارند، کمک فراوانی می‌کند و در آموزش آن‌ها گام بزرگی برداشته می‌شود و در این صورت است که آنان را با کودکان معمولی در یک سطح توانمندی و خلاقیت قرار می‌دهد.
به گفته طحان، این محصول با روش بازی و سرگرمی نه‌تنها کودکان را با خط بریل آشنا می‌کند بلکه به خانواده‌هایی که فرزند نابینا دارند، کمک فراوانی می‌کند و در آموزش آن‌ها گام بزرگی برداشته می‌شود و در این صورت است که آنان را با کودکان معمولی در یک سطح توانمندی و خلاقیت قرار می‌دهد.
طحان می‌افزاید: این وسیله کمک‌آموزشی برای کودکان نابینا را باهدف آموزش و یادگیری کودکان زیر 7 سال، شناخت و آشنایی با خط بریل، آشنایی با مفاهیم آموزشی و بالا بردن خلاقیت، اعتمادبه‌نفس و پرورش استعدادهای کودکان نابینا ثبت و نمونه اولیه آن را تولید کردیم.
وی ادامه می‌دهد: ساخت وسایل کمک‌آموزشی برای کودکان نابینا نوعی فعالیت میان‌رشته‌ای محسوب می‌شود که نیازمند حمایت بنیاد ملی نخبگان است و ما برای اینکه در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد مستقر شویم و بتوانیم شرکت دانش‌بنیان در این زمینه راه‌اندازی کنیم، نیازمند حمایت و توجه مسئولان هستیم. دکتر موسی‌خانی معاون پژوهش و فناوری و دکتر ثمری مدیرکل دفتر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد اسلامی در ششمین جشنواره مخترعین این دانشگاه قول حمایت و همکاری با این طرح را داده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: اکنون در مرکز رشد واحدهای فناوری خراسان جنوبی مستقر هستیم و تلاش داریم پس از کسب سطح 3 بنیاد ملی نخبگان، در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مستقر شویم و با کمک اعضای هیئت‌علمی واحد تهران مرکزی شرکت دانش‌بنیان در زمینه تولید وسایل کمک‌آموزشی نابینایان راه‌اندازی کنیم.

شناسنامه نشریه