ثریای فیلسوف: برترین دانشگاه های دنیا زیبایند و اغواگر

نویسنده : مطهره جاویدی(ورودی ۱۳۹۶ فلسفه)
کلمات کلیدی : دانشگاه، بورسیه تحصیلی، رشته فلسفه
چکیده : برای یک پزشک شاید مهم نباشه کجا و چطور درس میخونه و اساتیدش کیا هستن و چندتا مقاله دارن، چون اگه پزشک خوبی باشه حتی اگه تو کوچکترین دانشگاههای کشورم درس خونده باشه نیازی نیست سر در مطبش اینو بنویسه !ولی برای ما بچه های علوم انسانی دانشگاه و مقاله و استاد همه آینده مون رو تشکیل میده و هر سال برای بدست آوردن رده بالاتر با هزار دردسر براش مبارزه میکنیم. البته اگه رشته مورد علاقه مون رو بخونیم!ولی یه چیز هست که بین تمام دانشجوهای ایرانی یکسانه. اونم رفتن به برترین دانشگاههای جهان تو رشته خودمونه.خیلی ها هرشب با همین فکر میخوابند و بیدار میشوند که شاید یه روزی بتونن از ایران بروند. بروند جایی بهتر از اینجا ! جایی که من نامش را «بهشت آکادمیک» میگذارم. اما مسئله همه آنها شناخت دانشگاه های برتر و شرایط گرفتن بورس و... است که ما تو این مقاله میخوایم بهش بپرازیم.همیشه انتخاب کردن کار سختی بوده اما وقتی صحبت از ترک شهر یا کشور میشه بحث خیلی فرق میکنه!سالهای زیادیه که تو کشور ما یک دانشجو میدونه برا
دانشگاه های برتر جهان انگلیسی زبان در رشته فلسفه

1- دانشگاه نیویورک NYU
آدرس سایت اصلی دانشگاه :www.nyu.edu
آدرس گروه فلسفه :as.nyu.edu/philosophy.html
- رتبه دانشگاه نیویورک در رشته های گوناگون فلسفه :
متافیزیک: اول جهان / فلسفه ذهن: اول جهان / معرفت شناسی: دوم جهان / فلسفه حقوق: دوم جهان / اخلاق: دوم جهان / فلسفه زبان: دوم جهان / فلسفه منطق: سوم جهان / فلسفه فیزیک: هفتم جهان / فلسفه علم: ده جهان.
- دانش آموختگان مشهور: مارتین اسکورسیزی- وودی آلن – آدام سندلر و...
- دیوید چالمرز: از معروف ترین اساتید فلسفه جهان که حوزه تحقیقاتی او فلسفه ذهن و فلسفه زبان و معرفت شناسی و متافیزیک است.
- کامه آنتونی آپیا:استاد فلسفه قانون.موارد تحقیقاتی او شامل فلسفه سیاسی و فلسفه نژاد و نظریه های تصمیم گیری.
- پل بوقوسیان استاد فلسفه است که زمینه تحقیقاتش فلسفه زبان و فلسفه ذهن و معرفت شناسی است.
لینک دسترسی به اطلاعات و ایمیل اساتید:http://as.nyu.edu/philosophy/directory/faculty.html2- دانشگاه آکسفورد
سایت اصلی دانشگاه : www.ox.ac.uk
سایت گروه فلسفه : www.philosophy.ox.ac.uk
دانش آموختگان مشهور : استیون هاوکینگ –توماس هابز- آدام اسمیت - بیل کلینتون – بی نظیر بوتو – مارگارت تاچر – دیوید کامرون – رابرت هوک.
- دانشکده فلسفه آکسفورد سالانه جوایزی مثل جایزه جان لاک در روانشناسی و دانز اسکوتوس در فلسفه قرون وسطی و... را برای ترغیب دانشجویان خود قرار میدهد تا از این راه رقابت را بین آنها بالا ببرد و این یکی از عوامل برتری این دانشگاه است.
- مدیر گروه: ادوارد هارکورت که دانشیار است و در زمینه اخلاق و روانکاوی فلسفی و ویتگنشتاین کار میکند.
- معاون مدیر گروه : کریس تیمپسون استاد فلسفه فیزیک و فلسفه علم.
- مدیر مطالعات تکمیلی: راجر کریسپ استاد فلسفه اخلاق است که در زمینه فلسفه باستان و فلسفه سیاسی و اخلاق عملی است.
لینک مشاهده اطلاعات اساتید آکسفورد : www.philosophy.ox.ac.uk/faculty-members
- ژورنال های فلسفی دانشگاه آکسفورد : www.academic.oup.com/journals
1- ذهن: که جزوه برترین مجلات جهان نیز هست و سالانه 600 مقاله به این مجله ارسال میشود که فقط تعداد اندکی موفق میشوند در چاپ این فصلنامه حضور یابند. این مجله به تمام موضوعات فلسفی که در حیطه خود باشد میپردازد.
2- مونیست: یک مجله خاص فلسفیست که بیشتر پیرامون فلاسفه آمریکایی میگردد.
3- پزشکی و فلسفه: پیرامون نگرانی های زیستی در جهان و فلسفه پزشکی است. این مجله به مطالعات بالینی پیرامون فلسفه پزشکی مانند: کشف ماهیت مفاهیم سلامت و بیماری میپردازد.
4- آنالیز: متخصص چاپ مقالات کوتاهی است که صرفا به موضوعات فلسفه تحلیلی میپردازد و تاریخ فلسفه و فلسفه قاره ای را شامل نمیشود.
5- انجمن ارسطویی:از قدیمی ترین و معتبرترین مجلاتی است که شامل تمام زمینه های فلسفی از جمله معرفت شناسی و فلسفه ذهن و اخلاق و تاریخ فلسفه غرب و سنتهای فلسفی است.
6- فلسفه ریاضی: مجله آنلاین است و به طور خاص به فلسفه ریاضیات و محاسبات میپردازد.
7- فصلنامه فلسفی: به عموم مباحث فلسفی میپردازد.
8- زیباشناسی بریتانیا: در مبحث زیبایی شناسی و فلسفه هنر فعالیت دارد.
9- مجله بریتانیایی فلسفه علم: بهترین کارها را در زمینه فلسفه علم منتشر میکند و جزو پیشرو ترین مجلات فلسفه علم در جهان است.این مجله در تمام زمینه های فلسفه علوم متنوع کار میکند.
10- مجله عدالت بین المللی: با هدف ترویج بازتاب عمیق در مشکلات جدید مواجه با قوانین بین الملل فعالیت میکند. عمده کارها از زاویه قانون و فقه حقوقی و جرم شناسی و فلسفه کیفری و تاریخ نهادهای قضایی جهان است.
11- کلیسا و دولت: که جزو مهم ترین موضوعات تاریخ غرب است. در زمینه مطالعات تاریخی ،فلسفی و قانون اساسی و علمی پیرامون حوزه دین مسیحیت و دولت و ارتباط این دو است.
12- حقوق بین الملل آمریکا: شامل مباحث انتقادی راجع به مبانی اخلاقی قانون و نظامهای حقوقی و بررسی موضوعات کنونی در اخلاق و فلسفه حقوق و یا فقه و نظریه های قانونی است.


3- دانشگاه پرینسون:
سایت اصلی : www.princeton.edu
گروه فلسفه : www.philosophy.princeton.edu
مدیر گروه : پروفسور مایکل اسمیت
نماینده وزارت : جان برگرز. او استاد فلسفه است.
مدیر تحصیلات تکمیلی : هندریک لونز
- استاد فلسفه در مرکز ارزش های انسانی: الیزابت هارمن.
دانش آموختگان مشهور : میشل اوباما – ریچارد فاینمن – جان اف کندی – اریک اشمیت – رابرت ونچوری.4- دانشگاه راتگرز در نیو جرسی آمریکا
سایت اصلی:www.newbrunswick.rutgers.edu
گروه فلسفه: www.philosophy.rutgers.edu
- مدیر گروه :دین زیمرمن ، زمینه فعالیت فلسفه دین و متافیزیک.
- مدیر مطالعات تکمیلی: جاناتان شفر، زمینه فعالیت او متافیزیک و زبان و معرفت شناسی است.
- معاون آموزشی:ساسانا اسچیلین برگ ، او در زمینه معرفت شناسی و فلسفه ذهن و فلسفه زبان کار میکند.
- گروه فلسفه راتگرز برنامه های تحقیقاتی زیادی پیرامون مسائل مختلف فلسفی دارد، مثل: فلسفه علم، تاریخ فلسفه غرب، متافیزیک و معرفت شناسی و فلسفه زبان و فلسفه ذهن و ...
- این دانشگاه سالانه کنفرانس علمی در باب معرفت شناسی برگزار میکند ولی تنها کسانی میتوانند در آن شرکت کنند که حداقل 10سال از اخذ دکترای آنان گذشته باشد و در آخر تنها کسانی که بهترین مقالات را ارائه دادند میتوانند مقاله خود را در دانشگاه راتگرز ارائه دهند و جایزه 1000دلاری برای سفر و اقامت در دوران کنفرانس دریافت کنند.
و البته کنفرانسهای متعددی هم با همکاری دانشگاه های دیگر هر سال انجام میشود مثل کنفرانس حافظه که با همکاری دانشگاه نیویورک امسال انجام میپذیرد .5- دانشگاه میشیگان ، آن آربور
سایت اصلی:www.umich.edu
دانشکده فلسفه : www.lsa.umich.edu/philosophy
مدیر گروه: الیزابت اندرسون که از دانشگاه هاروارد فارق التحصیل شده است. او در زمینه فمنیسم و فلسفه سیاسی و روانشناسی اخلاق کار کرده است.
- پروفسور دونالد مونرو:استاد فلسفه ای که از اساتید معروف جهان است. او در زمینه فلسفه چین در رشته های گوناگونش مثل اخلاق و فلسفه سیاسی چین کار میکند.
- ویکتور کاستون:استاد فلسفه و پژوهشگری بارز در زمینه فلسفه ذهن و متافیزیک در فلسفه باستان که دانشگاههای ییل فارق التحصیل شده است.
- این دانشگاه سالانه کنفرانس های مختلفی مثل کنفرانسمواد غیر انسانی قبل مدرنیته را در اکتبر و کنفرانس صلح در اسلام و کنفرانس فلسفه و علوم انسانی (که این کنفرانس توسط انجمن فلسفه اوهایو است) را برگزار میکند و در آن برترین مقالات ارسالی جواز ارائه می یابند و این کنفرانسها پل ارتباط با دیگر دانشگاه های جهان است که باعث رشد دانشجویان این دانشگاه میشود.
- با استفاده لینک زیر میتوانید با تمام کنفرانسهای فلسفی این دانشگاه آشنا شوید:
- www.thatmarcusfamily.org/philosophy/Amusements/UG_Conf.html
- این دانشگاه ژورنالهای متعددی نیز دازد که جزوه برترین های جهان فلسفه نیز هستند .
- مجله فیلسوفان اثر که 7 مجله برتر جهان است و دسترسی ازاد به آن ممکن است و البته موضوعات متعدد فلسفه را شامل میشود:www.philosophersimprint.org


6- دانشگاه ییل
سایت اصلی: www.yale.edu
گروه فلسفه: philosophy.yale.edu
- ظاهرا این دانشگاه ژورنال فلسفی ندارد ولی کنفرانسهای فلسفی متعددی دارد از جمله:
1- کنفرانس حقیقت و زیبایی
2- فلسفه ابتدایی مدرن
3- متافیزیک و معناشناسی
4- ایدئولوژی
5- فلسفه تجربی از طریق تاریخ که با همکاری NYU برگزار میشود.
6- فلسفه و زندان انبوه
لینک درسترسی به کنفرانسهای دانشگاه ییل: www.philosophy.yale.edu/search/node/conference7- دانشگاه هاروارد
سایت اصلی: www.harvard.edu
گروه فلسفه: www.philosophy.fas.harvard.edu
- هاروارد کنفرانس های زیر را ارئه میکند:
1- فلسفه MIT : یک کنفرانس فلسفی سالانه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی.
2- نفوذپذیری شناختی درک
3- روانشناسی و اخلاق
4- رفاه و اخلاق اقتصادی
- اطلاعات کامل بقیه کنفرانسها در لینک زیر: http://www.hbs.edu/faculty/Pages/seminars-and-conferences.aspx

8- دانشگاه پیتسبورگ (پترزبورگ)
سایت اصلی: www.pitt.edu
گروه فلسفه: www.philosophy.pitt.edu
- این دانشگاه در رشته فلسفه علم رتبه اول جهان را داراست.
- رابرت براندوم و جان مکدول از بزرگترین فیلسوفان زنده ی این دانشگاه هستند.
- این دانشگاه ژورنال فصلنامه فلسفی امریکا را دارد که در آن به موضوعات مختلف در فلسفه پرداخته میشود.دانشگاههای استنفورد، کالیفرنیای جنوبی، کمبریج(دومین دانشگاه برتر اروپا) و نوتردام (رتبه اول جهان در فلسفه دین) هم از دیگر دانشگاههای برتر دنیا هستند. البته مواردی که ذکر شد تنها مطابق بایکی از رتبه بندی های جهانی معتبر میباشد. بر اساس رتبه بندی QS به ترتیب دانشگاه آکسفورد و نیویورک بهترین دانشگاه ها برای سقراطی ها (فلسفه باستان) و سارتری ها هستند.

چرا باید رفت ؟!
یکی از مهم ترین مسائل در ترغیب دانشجویان به سمت برترین دانشگاه های جهان این است که:
1- شما بدون اینکه نیاز به سفر باشد میتوانید در طول تحصیلات خود بزرگان رشته خود را در همان محل تحصیلتان ببینید .
2- وجود بورس هایی که زندگی شخصی و آکادمیک شما را پوشش میدهند..
3- وجود اساتیدی که روش آنها افزودن محفوظات شما نیست، بلکه هدف آنها بالا بردن قدرت تفکر شما در تمام رشته هاست . (ما در ایران بالاترین اطلاعات را درباره محفوظات فلسفی داریم ولی فیلسوفی نداریم و این تفاوت ماست با آنها)
4- وجود باور به دانشجو و احترام به نظر او با وجود این پیش فرض که شاید این دانشجو روزی بتواند یک فیلسوف و یا استاد بزرگ شود (من بهش میگم اعتماد به نفس آکادمیک).
چرا باید برگشت؟!
این روزها از هر 100نقد شاید تنها یک تعریف از کشورمان بشنویم. این که نقد این روزها ذاتا خوب شمرده میشود را هم باید روزی نقد کنیم. بارها شنیده ایم که ایرانی ها کار گروهی یاد ندارند و در همه کارها افراط و تفریط میکنند و کشورمان امنیت مالی و شغلی ندارد و اینجا همه چیز ایراد دارد و آینده شغلی در کشور ما نیست و....
اینکه چقدر این سخنان درست و یا غلط هستند را میگذاریم برای زمانی دیگر ولی امروز میخواهم از دانشجویان و سایتهای معتبر دانشگاههای برتر جهان سخن بگویم. اینکه به گزارش بسیاری از دانشجویان فارغ التحصیل این دانشگاه ها اینده ای برای رشته فلسفه وجود ندارد و اینکه خانواده های آنان با آمدن انها به رشته فلسفه مخالف بودند. این موارد را به راحتی میتوان از صحبتها و شغل فارغ التحصیلان این رشته در 10 دانشگاه برتر جهان در رشته فلسفه پیدا کرد. البته باید به این موضوع توجه کرد که در تمام جهان خوش فکران و روشنفکران با استعداد به راحتی توانسته اند در راه رسیدن به آینده کاری روشن بسیار موفق باشند حالا در هر رشته ای. الان مهمترین مسئله این است که رفتن و یا تنها نقدهای سختگیرانه فقط فرار از یک سری مشکلات است اما راه حل آنها نیست. این را همه ما به خوبی میدانیم که هر جامعه ای را افراد آن و به خصوص تحصیل کرده ها و جوانان آن میسازند. پس برای رسیدن به ایرانی بهتر این ما هستیم که باید دست به زانوی خودمان بگیریم. همانطور که در قدیم رشته روانشناسی جزوه رده های پایین علوم انسانی بود، و امروزه جزو رشته های درآمدزاها شده است. بقیه زیر شاخه های علوم انسانی هم تا 10 سال آینده جای خود را در بین مردم ایران پیدا خواهند کرد.
اگر میروید حتما برگردید تا بتوانید به دینی که به گردن هر ایرانی است عمل کنید.
یاحق!
شرایط پذیرش:
بعد از بررسی های انجام شده باید گفت که برای گرفتن پذیرش و بورسیه در مقاطع تحصیلات تکمیلی در اکثر دانشگاه های خوب دنیا حدقل امتیاز بالای 75 از 100 نیاز است و البته این بستگی به رقبای شما نیز دارد . خاطر نشان میکنم که گرفتن پذیرش در مقطع کارشناسی راحت ترین زمان پذیرش است و در تمام دانشگاه ها شما با ثبت نام و فرستادن ریز نمراتتان و شرکت در کنکور تخصصی رشته مورد علاقه تان (البته نه مثل کنکور ما بلکه برای مثال در رشته فلسفه یک سری سوال وجود دارد که هیچ ربطی به محفوظات شما در این رشته ندارد بلکه تنها سنجشی است برای اندازه گیری میزان هوش فلسفی شما) و بعد از قبولی در کنکور باید به مصاحبه بروید و تمام این مراحل را شما میتوانید در کشور خودتان به صورت آنلاین هم انجام دهید. در مقاطع تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) غیر از مقوله زبان (در صورت رزومه خوب شما میتوانید با درخواست آموزش زبان در خود محل تحثیل بدون نیاز به مدرک زبان پذیرش بگیرید و در صورت قبولی یک یا دو ترم را در کشور مقصد صرف آموختن زبان کنید که این موضوع در دکتری صدق نمیکند). فرق زیادی در موارد مورد نیاز برای پذیرش وجود ندارد البته در ارشد به خاطر بالاتر بودن تعداد پذیرش ها مسلما میزان احتمال پذیرش برای شما بیشتر وجود دارد.
موارد لازم برای گرفتن پذیرش و بورسیه :
1- دانشجویان مسلمان(هر دینی) باید بدانند که آنهایی شانس بیشتر دارند که مقالات و رزومه آنها مربوط به حیطه دین خودشان باشد. برای مثال داشتن مدرک آموزشی اسلامی در دوره تحصیل و یا مثلا قرآن یا داشتن مقالات تطبیقی با فلسفه و یا سیاست و حقوق و اخلاق اسلامی بسیار میتواند به شما کمک کند، زیرا دانشگاه های خوب جهان شما را برای این میخواهند که شما با پیش فرض های حکومتی و دینی خود وارد دوره های آنها شوید تا باعث رشد دیگر دانشجویان شوید (برای مثال دانشجویان مسلمان میتوانند از بورس مسلمانان آکادمی مطالعات اسلامی یا بورس بانک توسعه اسلامی IDB در آکسفورد استفاده کنند که یکی اموری که شما را به دریافت این بورس نزدیک میکند داشتن رزومه مذهبی است. البته سیاسی بودن این گونه بورس ها به خاطر امکانات بالا جای تامل دارد.
2- فارغ التحصیلی از 5دانشگاه خوب کشور. البته برای دانشگاه های برتر جهان وگرنه با یک رزومه متوسط هم میتوانید از دانشگاه های ایتالیا و استرالیا پذیرش بگیرید و این کار هیچ محدودیتی ندارد.
3- مدرک زبان برای دکتری الزامی است که شامل آیتلس حداقل 7 و تافل حداقل 22 -24 و یا هر مدرکی که دانشگاه مقصد ان را بپذیرد (هر دانشگاهی قوانینی متفاوت با دیگران دارد). قابل توجه است که برای تحصیل در ارشد شما میتوانید با یک رزومه خوب تقاضای آموزش زبان در دانشگاه مقصد کنید و یک یا دو ترم اول تحصیل را به آموزش زبان بپردازید ولی برای دکتری داشتن مدرک زبان تقریبا الزام آور است و البته با یک رزومه قوی میتوان میزان اهمیت این فاکتور را کم کرد.
4- نمره GRE که هر دانشگاهی برای آن نمره خاصی را در نظر دارد.
5- معدل خوب. زیرا در پروسه پذیرش باید ریز نمرات تمام مقاطع تحصیلی خود را برای دانشگاه بفرستید .
6- متن فلسفیwriting sample. برای سنجش میزان ذهن فلسفی شما. توجه داشته باشید که استفاده از متن طولانی و کلمات سنگین نشانه برتری ذهن فلسفی شما نیست. .سعی کنید بدون تکلف طرح های ذهنی خود را بنویسید. آنچه میدانید اهمیت زیادی ندارد بلکه آنچه مهم است آنچه برای ساخت نظام فلسفی و پژوهشی خود در ذهن دارید و تحلیل آن اهمیت دارد. بیش از هر چیز به نظر می‌رسد نمونه نوشته باید در زمینه‌ای باشد که شما در آن مهارت دارید و حداقل یک یا دو استاد در آن دانشکده‌هایی که اپلای می‌کنید در آن رشته فعال باشند.
7- معرفی خودتان SOP. این مورد شامل یک نوشته یک یا چند صفحه ای درباره خودتان است که از علایق شماست. .سعی کنید خودتان را شخص راغب و با انگیزه ای نشان دهید .
8- توصیه نامه که شما باید حداقل از سه استاد فلسفه توصیه نامه بگیرید. بهتر است اساتیدی را انتخاب کنید که شما را میشناسند و کار شما را میپسندند. (در این مسیر شرکت در همایشها و ارائه های دانشگاه های بزرگ که اساتید برتر در آنها تدریس میکنند به شما کمک میکند تا از اساتید برتر رشته خودتان در کشور توصیه نامه بگیرید.
9- رزومه. تمام فعالیتهایی است که نا حال انجام دادید و یا افتخاراتی است که کسب کرده اید. سعی کنید علاوه بر اینکه خود را دانشجوی فعالی نشان میدهید، به مقالات خود هم بپردازید. اگر هنوز برای پذیرش اقدام نکرده اید، از همین امروز سعی کنید در ژورنالهای معتبر همان دانشگاهی مقاله چاپ کنید که قصد پذیرش آن را دارید زیرا مقالات ایرانی در باب فلسفه هیچ کدام رتبه بالایی در جهان ندارند و فاقد امتیازات برتر هستند. (نوشتن چند مقاله پربار و نظریه و تحلیل های درست شما را شاید بتواند بدون درخواست اپلای واجد گرفتن بورس از سمت آن دانشگاه کند).

شناسنامه نشریه