حس خوب خدمت به مردم

نویسنده : فاطمه معماریانی(ورودی ۱۳۹۴ حقوق)
چکیده : معرفی کتاب « کمین کومه له» اثر رخساره ثابتی
« ساعت 3 بعد از ظهر درگیری‌ها شدید شده بود؛ نزدیک پل شدیدتر. نیروهای داخل شهر آن‌قدر سلاح داشتند که گویا از آسمان سقز آتش می بارید. تلفات طرفین خیلی بیش از حد تصور شد. ارتش تصمیم گرفت تا وضع بدتر نشده با کومه‌له‌ها مذاکره کنند. فراشاهی، سرپرست تیپ 2 سقز، با امام جمعه سوار بر جیپ با پرچم سفید رفتند سمت کومله ها. کسی به پرچم سفید فراشاهی توجه نکرد. جیپ را به رگبار بستند. فراشاهی را کشتند. امام جمعه برگشت.»
جنگ‌ها دوره‌‌ی فشرده‌‌ی تاریخ اند با حوادثی بسیار و متنوع. جنگ هشت ساله‌ی ما هم صحنه‌‌ی وسیعی ست که هر‌کس بخشی از آن را خبر دارد و نشر فاتحان در پی بیان روایت‌هاست.
کتاب کمین کومه له توسط نشر فاتحان در سال 1393 از سری کتاب راوی و در موضوع عملیات‌های شمال شرق ایران به چاپ رسیده است. نویسنده‌‌ی آن رخساره ثابتی است و درباره جبهه سقز نوشته شده است. طراحی جلد این کتاب ، رسم الخط و نحوه نگارش آن به سبک خاص و جذاب متفاوت نشر فاتحان صورت گرفته است. نگارنده در فصول ابتدایی کتاب به معرفی جغرافیای انسانی، فرهنگی و تاریخی منطقه سقز می‌پردازد و سپس تاریخ باستانی پس از اسلام و معاصر این منطقه را برای مخاطب بیان می‌‌کند. در بخش بعدی کتاب مروری می‌‌شود بر حوادث پس از انقلاب در منطقه و سپس نویسنده به سراغ روایت حوادث اشغال‌‌ها و پاکسازی‌‌های منطقه با بیانی صریح، جملاتی کوتاه و خالی از اطاله‌‌‌ی کلام می‌رود و در نهایت نیز نقاط مهم منطقه را معرفی می‌نماید. سری کتاب‌های راوی نشر فاتحان در سه فاز منتشر شده است: در فاز اول 10 جلد کتاب در مورد عملیات‌های جنوب به چاپ می‌رساند و در فاز دوم موضوع جبهه‌های میانی را مطرح می‌کند و در فاز سوم یعنی عملیات‌های جبهه‌ی شمال غرب اقدام به چاپ سه کتاب که کمین کومه له یکی از آن‌هاست می‌کند.
روایت جدی، بی‌حاشیه، مستند و با ادبیاتی متفاوت از سایر سری کتاب‌های راوی علاوه بر روشنگری‌های تاریخی از جنایات گروهک کومله در منطقه کردستان با استفاده از مستندات از امتیازات این کتاب است.
« کومه له دو تهرانی را که برای تبلیغ رفته بودند کردستان دزدیدند و تا توانستند شکنجه کردند. یکی‌شان روحانی بود و آن یکی پاسدار. هیچ کدامشان هم جزوه و کتاب نداشتند. بعد از چند روز شکنجه از خانواده طلبه پول گرفتند و آزادش کردند اما مبلغ پاسدار زیر شکنجه دوام نیاورد و در سقز شهید شد.»

شناسنامه نشریه