مجاهدینی که منافقیـن شدند

نویسنده : سیدمهدی وزیری(ورودی ۱۳۹۵ علوم سیاسی)
چکیده : معرفی و بررسی اجمالی فیلم سینمایی ماجرای نیمروز، روایتی زنده از فضای پسا انقلاب!
در ایام جشنواره‌ی فجر و در کنار دیگر فیلم‌هایی که اکران می‌شدند -و بگذریم که بعضی‌ها چه قدر بی‌کیفیت بودند- تعریف اکثر منتقدان از یک فیلم توجه‌ها را به سمت آن متمرکز کرد. فیلمی که کارگردانی جوان با تکیه بر تیمی با تجربه و کاربلد ساخته بود.
محمد‌حسین مهدویان در دومین اثر بلند و سینمایی‌اش به سوژه‌ای پرداخت که کمتر کسی به این شیوه به آن می‌پردازد؛ مجاهدینی که منافقین شدند.
داستان فیلم در مقطع زمانی و مکانی حساس و جالب توجهی رقم میخورد، در اوایل دهه‌ی شصت و در پایتخت ایران؛ تهران
زمانی که مجاهدین خلق رنگ عوض کرده و به دنبال سهم‌خواهی هستند و از هر وسیله‌ای برای رسیدن به آن استفاده می‌کنند؛ از بیانیه دادن و صحبت‌های گروهی گرفته تا #عملیات-مهندسی و ...
داستان و ریتم فیلم برای متولدین دهه‌های چهل و پنجاه که آن ایام را به یاد دارند آشناست و برایشان تداعی کننده‌ی همان ایام است، همان ایامی که منافقین مردم بی‌گناه را در کف خیابان‌های شهرهای مختلف و با روش‌های متفاوتی می‌کشتند و در گورهای دسته‌جمعی دفن می‌کردند.
فیلم، داستان منسجمی دارد و بازی‌های درآمده‌ی بازیگران روی شخصیت‌های پرداخته شده می‌نشیند و داستان روایت می‌شود.
و این روایت با شروع تیتراژ شروع می‌شود و فیلم از همان لحظه جلو می‌رود و اضافه شدن به موقع و به جای شخصیت‌ها به داستان، این روایت را تحکم می‌بخشد.
همان‌طور که اشاره شد، بازیگران از نقاط قوت اصلی این فیلم هستند. از بازی احمد مهران‌فر (حاج رحیم) و مهرداد صدیقیان (حامد) گرفته تا بازی درخشان جواد عزتی (صادق) و هادی حجازی‌فر (کمال) که با القابی همچون ستاره‌ی دیر کشف شده‌ی این روزهای سینمای ایران از او یاد می شود.
از دیگر نقاط مثبت فیلم صحنه‌سازی‌ها و طراحی‌های لباس متناسب است که باعث می‌شود در این فیلم شاهد گافی در این زمینه نباشیم.
ماجرای نیمروز روی هم رفته فیلم تقریبا کاملی است اما باز هم ضعف‌هایی دارد که شاید بزرگترین آن‌ها نداشتن موسیقی متن است که جای خالی آن واقعا در طول فیلم حس می‌شود.

شناسنامه نشریه