مدرک می‌گیرم؛ پس هستم

نویسنده : مریم حلاج(ورودی ۱۳۹۲ حسابداری)
چکیده : نگاهی به وضعیت افزایش تمایل جوانان به اخذ مدارک تحصیلات تکمیلی
کنکور کارشناسی ارشد و دکترا هم گذشتند؛ با همه‌ی استرس‌ها و نگرانی‌ها، آزمون‌های آزمایشی، ساعت‌ها درس خواندن و خودتحریمی‌های ویژه‌ تحصیلی :)
و خلاصه همه بیم و امیدهای خاص خودش!
و این‌بار در میان دغدغه‌های امتحانی و ترم آخری، نگرانی نتیجه‌ی کنکور را هم تجربه خواهیم‌کرد.
اما به‌ نظر شما، این موضوع، چه ‌مقدار ارزش استرس و نگرانی دارد؟
خودمونی بگم؛ اگه رتبه کنکورمون خوب نشد، آسمون به زمین میاد یا خوشحال هم میشیم؟! :)
***
همه دیده‌ایم که در سال‌های اخیر تب مدرک‌گرایی میان جوانان ایرانی افزایش چشم‌گیری داشته‌است. اما به آثار این مشکل علمی-فرهنگی بزرگ هم فکر کرده‌ایم؟ تا کی باید به درس خواندن، بدون توجه به بازدهی و مفید بودن آن، ادامه دهیم؟
هدف ما نفی و ردِّ کامل موضوع تحصیلات تکمیلی و اهمیت آن نیست؛ اما موضوعی که اهمیت دارد توجه یک‌بعدی به مدرک است.
«مدرک می‌گیرم، پس هستم» نباشد. دغدغه‌ی جوان و خانواده‌های ما نباید فقط مدرک تحصیلی باشد که اگر این‌طور شد و فکری به‌حال آن نکردیم، جامعه‌ی انسانی به ناکجاآباد می‌رود.
وقتی درس را فقط به‌ خاطر آن مدرک جذاب می‌خوانیم؛ نه از درس چیزی می‌فهمیم و نه از زندگی و روزهای خوش جوانی. فجایعی هم به‌بار می‌آید ازجمله داغ شدن بازار مؤسسات پژوهشی سودجو، خرید پایان‌نامه‌های دانشجویی، کاهش سطح کیفیت آموزش در دانشگاه‌ها و مشکلات دیگری مانند این‌ها.
بدون تعارف، نتیجه‌ی این رفتارها افزایش سطح توقع جوانان در انتخاب شغل، عدم رضایت به شغل‌های غیردفتری، قانع نبودن به درآمدهای پایین در شروع فعالیت کاری و خود متخصص پنداری می‌شود؛ واین‌گونه، با جمعیت انبوه جوانان تحصیل‌کرده و بیکاری مواجه هستیم که پیوسته ناله‌ی «کار نیست» سر داده‌اند!
درصورتی‌که اگر سرمایه عمر، انرژی و نیروی جوانی به‌جای تحصیل اجباریِ خودخواسته، درجهت راه‌اندازی شغل‌های جدید، ایده‌پردازی و کارآفرینی هدایت شود، نتیجه‌ی مطلوب‌تری در پیشرفت و بهبود زندگی حاصل خواهدشد.
دوست عزیز! قبل‏از ادامه‌ی راه زندگیِ دانشجویی، به این فکر کن که واقعاً در آینده قصد انجام چه‌کاری را داری؟
اگر به این نتیجه رسیدی که برای محقق شدن هدف‌هایت به اخذ مدرک تحصیلیِ بالاتر از لیسانس نیاز است؛ لحظه‌ای درنگ نکن و حتماً برای هدف خود، نهایت همّت را به‌کار بگیر.
اما اگر برآیند تصمیم و فکر در مورد آینده این بود که با مدرک کارشناسی و کسب مهارت‌ها و توانایی‌های مُکَمِّل مانند فراگیری زبان دوم، مهارت‌های نرم‌افزاری و برنامه‌نویسی و فن‌های دیگر که در ارتباط با رشته‌ی تحصیلی هستند، آینده شغلی مناسب‌تری در انتظار شما خواهد بود؛ به ‌خاطر چشم و هم‌چشمی، فخرفروشی، فرار از سربازی و دلایلی ازاین دست عمر خود را برباد نده که پشیمانی سودی نخواهد داشت.
مؤفق باشید.

شناسنامه نشریه