امتحانات با طعم روزه‌داری

نویسنده : یگانه صراحی(ورودی ۱۳۹۵ مدیریت صنعتی)
چکیده : خیلی از هم دوره‌ای‌های من می‌گفتند اگر روزه بگیریم نمی‌توانیم درس بخوانیم ولی من معتقد بودم هم می‌توان روزه داشت و هم درس خواند. من معتقدم در این ماه مبارک یاری خداوند باعث آسان شدن سختی‌ها می‌شود.


به نظر من دانشجو باید شرایط را درک کند و خود را با آن وفق دهد. با توجه به وضعیت امسال که ماه رمضان مصادف با امتحانات شده است، بهتر است با برنامه‌ریزی مناسب دروس را مطالعه کرد.
با فرارسیدن ایام امتحانات و مصادف شدن آن با ماه مبارک رمضان، بسیاری از دانشجویان عزیز نگران خواندن دروس در این ایام هستند. همین بهانه‌ای شد تا جهت بهبود عملکرد دانشجویان، گفت‌و‌گوی کوتاهی با دکتر امیرمحمد فکور عضو هیئت علمی گروه مدیریت، استادیار و مسئول سند راهبردی دانشکده علوم اداری و اقتصادی داشته باشیم و از تجربیات ایشان بهره‌مند شویم.
x زمان دانشجویی خودتون شده بود که امتحان‌ها در ماه رمضان افتاده باشه؟
بله. امتحانات ترم اول کارشناسی در سال ٧٧ مصادف با ماه مبارک رمضان شد. آن زمان من در خوابگاه سکونت داشتم. زندگی در خوابگاه سختی و دغدغه‌هایی غیر از مسائل درسی دارد. خیلی از هم دوره‌ای‌های من می‌گفتند اگر روزه بگیریم نمی‌توانیم درس بخوانیم ولی من معتقد بودم هم می‌توان روزه داشت و هم درس خواند. من معتقدم در این ماه مبارک یاری خداوند باعث آسان شدن سختی‌ها می‌شود. با وجود همه‌ی سختی‌ها من روزه گرفتم و با برنامه‌ریزی درست تمام دروس را مطالعه کردم. همه دروس با نمرات خوب پاس شد به‌ گونه‌ای که همه دوستانم تعجب کرده بودند.
x اگر الان خودتون دانشجو بودید و امتحانات و گرما و ماه رمضان با هم بودند، از اساتید یا دانشگاه چه توقعی داشتید؟
به نظر من دانشجو باید شرایط را درک کند و خود را با آن وفق دهد. با توجه به وضعیت امسال که ماه رمضان مصادف با امتحانات شده است، بهتر است با برنامه‌ریزی مناسب دروس را مطالعه کرد. واضح است که سال‌های آینده، وضعیت سخت‌تر می‌شود و ماه رمضان در طول ترم فرا می‌رسد و دانشجویان، هم به کلاس می‌روند و هم روزه می‌گیرند. راه منطقی این است که ما برنامه‌ریزی درستی برای خواندن دروس داشته باشیم تا این‌که از دانشگاه انتظار تغییر روند و تاریخ امتحانات را داشته باشیم زیرا دانشگاه وظایف دیگری هم دارد و ممکن است در صورت تغییر روند، برنامه‌های دیگر با هم تداخل کنند.
x مثلا یک کتاب ۵۰۰ صفحه‌ای رو در یک روز با این شرایط باید چه جوری خوند؟
اگر من بودم با برنامه‌ریزی مناسب از فرجه‌ها و زمان‌های قبل از فرا رسیدن ماه مبارک رمضان برای مطالعه‌ی دروس استفاده می‌کردم و شب‌های قبل از امتحانات فقط مطالب را مرور می‌کردم.
x اکثر دانشجویان از مدت طول ترم برای مطالعه استفاده نمی‌کنند و دروس را برای شب امتحان می‌خوانند پس چرا این همه کلاس تشکیل می‌شود؟
درست است که اکثر دانشجویان مطالعه‌ی دروس را آخر ترم انجام می‌دهند ولی عدم حضور در کلاس واقعا در نحوه‌ی مطالعه و فهم درس تاثیرگذار است. حضور درکلاس باعث می‌شود ذهنیتی از درس در فرد ایجاد شود که هنگام مطالعه‌ی کتاب یا جزوه، درس را راحت‌تر بفهمد. پس فردی که در کلاس شرکت کند با کسی که حضور نداشته باشد کاملا متفاوت است.
x به نظرتون بهتر نیست که اساتید کتاب هایی با حجم کمتر برای امتحانات پایان ترم معرفی کنند؟
اساتید کتاب‌هایی را معرفی می‌کنند که طرح درس را پوشش بدهد. نظر خود من این است که حجم زیادی از مطالب در مقطع کارشناسی نباید تدریس شود و مطالب باید مختصر و مفید باشند. استاد در این مقطع وظیفه‌ی پررنگ تری در فهم دانشجو دارد و باید مطالب مرتبط‌تر و قابل فهم‌تری برای این مقطع معرفی شود ولی برای مقاطع بالاتر و تحصیلات تکمیلی، معرفی کتاب‌های متعدد الزامی است.
کلمه‌‌ی دانشجو یعنی جویای دانش و فرد باید به دنبال منابع متعدد دیگری هم برود.
x دانشجو بودن بهتره یا تدریس و استادی؟!
هرکدام جذابیت خاص خودش را دارد و نمی‌توان گفت دانشجویی دوران خوبی نیست یا مدرس بودن شغل خوبی نیست. اما من ترجیح میدم سرکلاس باشم و دانشجو. دانشجویی بهترین دوران زندگی و لذت‌بخش است. اما اگر بخواهم دوباره شغلی انتخاب کنم باز هم همین شغل را انتخاب می‌کنم و به آن عشق می‌ورزم .
x چه پیشنهادی برای یادگیری و فهم بهتر و بیشتر درس‌ها دارید؟
داشتن برنامه‌ی مناسب برای آمادگی آزمون پایان ترم تاثیر زیادی در موفقیت دانشجو دارد و این باعث می‌شود دانشجو کمترین لطمه را در تداخل ماه رمضان و امتحانات ببیند.
من قبل از شروع امتحانات همه دروس را زمانبندی می‌کردم و با برنامه دروس را از انتها به ابتدا مطالعه می‌کردم؛ یعنی امتحان اول را در انتها مطالعه می‌کردم.
دروس دیگر را زمان‌بندی می‌کردم و مقید به اجرای برنامه بودم. طوری باید برنامه ریزی کرد که هم انسان به تفریحش برسد هم مطالعه کند.
گاهی اوقات در یک روز سه تا امتحان داشتم و با مدیریت زمان توانستم در هر سه درس نمره خوب بگیرم.
توصیه‌ی من این است که دانشجویان از زمان فرجه‌ها و روزهای انتهایی ترم نهایت استفاده را ببرند و برای این‌که درس خواندن خسته‌کننده نشود، در یک روز دو یا چند درس و یا یک درس ساده و یک درس مشکل را بخوانند تا متنوع باشد. در فصل امتحانات اگر تحرک جسمی و ورزش داشته باشید، آرامش فکری دارید و فهم مطالب آسان‌تر می‌شود؛ پس بخشی از ساعات روز را ورزش کنید.
x در این شرایط چه وقتی برای درس خوندن بهتره؟
بهترین زمان درس خواندن فاصله‌ی بین افطار و سحری است. در روز هم مطالعه کنید اما کمتر زمان و انرژی صرف کنید.
x استاد در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید.
در پایان برای شما و تمام دانشجویان عزیز در ایام امتحانات آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.

شناسنامه نشریه