به سامانه سند(سامانه نشریات دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد) خوش آمدید

آب، امنیت و خاورمیانه

نویسنده : محمد هویدا
کلمات کلیدی : آب / امنیت / خاورمیانه
چکیده : معرفی کتاب
گفته می‌شود که کاهش منابع آب در خاورمیانه، عامل اساسی پیدایش منازعه بعدی در این منطقه خواهد بود. با این حال، بررسی عمیق‌تر دیدگاه فوق نشان می‌دهد که این نگرش بدون تردید اشتباه و گمراه‌کننده است. این دیدگاه پیچیدگی مدیریت منابع آب در سطح ملی و بین‌المللی را پوشیده نگاه داشته است.
در این شماره از نشریه قصد داریم کتابی که در آن تجزیه و تحلیل موضوعات مربوط به آب، که ممکن است در آینده به منازعه بین دولت‌ها یا ناآرامی در خاورمیانه منجر شود را معرفی کنیم.
کتاب آب، امنیت و خاورمیانه، تألیف شده در مؤسسه مطالعات استراتژیک لندن و با ترجمه آقای پیروز ایزدی.
مطالعات و بررسی‌های اخیر این امر را تأیید کرده است که کمبود آب در خاورمیانه افزایش یافته و در نتیجه رقابت بین دولت‌ها را جدی‌تر خواهد ساخت که به تحولات بی‌سابقه‌ای منجر می‌شود. «خاورمیانه روی یک بمب ساعتی قرار دارد که هر زمان می تواند منفجر شود». این مطالعات عمدتا بر نقش آب در روابط بین‌الملل تمرکز دارند و برای آب چنان اهمیت استراتژیکی قائل می‌شوند که شایسته آن نیست.
در این کتاب جنجال‌های گذشته مربوط به آب روشن شده و چشم‌اندازهای منازعه یا راه حل‌های مسالمت‌آمیز از طریق مذاکره مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. به علاوه این کتاب به بررسی اهداف برنامه‌ریزی آب در چارچوب اولویت‌های اقتصادی ملی می‌پردازد؛ زیرا این امر، کلیدی برای درک اهمیت آب در صحنه بین‌المللی به شمار می‌آید.

ورود کاربر

درصورتیکه از اعضای دانشگاه فردوسی مشهد می باشید، برای ورود به سایت از شناسه پرتال دانشگاهی خود (پویا) استفاده نمایید

khane ma


robatt

خانه نشریات اسپانسر نشریات

sanad1

598318
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
تمام بازدیدها
۸۴
۱۲۶۷
۱۳۵۱
۷۳۲۱
۲۵۵۴۶
۲۸۹۲۴
۵۹۸۳۱۸

افراد آنلاین

ما 7 مهمان و 0 عضو آنلاین داریم