آب، امنیت و خاورمیانه

نویسنده : محمد هویدا(ورودی ۱۳۹۵ علوم و مهندسی آب)
کلمات کلیدی : آب / امنیت / خاورمیانه
چکیده : معرفی کتاب
گفته می‌شود که کاهش منابع آب در خاورمیانه، عامل اساسی پیدایش منازعه بعدی در این منطقه خواهد بود. با این حال، بررسی عمیق‌تر دیدگاه فوق نشان می‌دهد که این نگرش بدون تردید اشتباه و گمراه‌کننده است. این دیدگاه پیچیدگی مدیریت منابع آب در سطح ملی و بین‌المللی را پوشیده نگاه داشته است.
در این شماره از نشریه قصد داریم کتابی که در آن تجزیه و تحلیل موضوعات مربوط به آب، که ممکن است در آینده به منازعه بین دولت‌ها یا ناآرامی در خاورمیانه منجر شود را معرفی کنیم.
کتاب آب، امنیت و خاورمیانه، تألیف شده در مؤسسه مطالعات استراتژیک لندن و با ترجمه آقای پیروز ایزدی.
مطالعات و بررسی‌های اخیر این امر را تأیید کرده است که کمبود آب در خاورمیانه افزایش یافته و در نتیجه رقابت بین دولت‌ها را جدی‌تر خواهد ساخت که به تحولات بی‌سابقه‌ای منجر می‌شود. «خاورمیانه روی یک بمب ساعتی قرار دارد که هر زمان می تواند منفجر شود». این مطالعات عمدتا بر نقش آب در روابط بین‌الملل تمرکز دارند و برای آب چنان اهمیت استراتژیکی قائل می‌شوند که شایسته آن نیست.
در این کتاب جنجال‌های گذشته مربوط به آب روشن شده و چشم‌اندازهای منازعه یا راه حل‌های مسالمت‌آمیز از طریق مذاکره مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. به علاوه این کتاب به بررسی اهداف برنامه‌ریزی آب در چارچوب اولویت‌های اقتصادی ملی می‌پردازد؛ زیرا این امر، کلیدی برای درک اهمیت آب در صحنه بین‌المللی به شمار می‌آید.

شناسنامه نشریه