به سامانه سند(سامانه نشریات دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد) خوش آمدید

موج‌خند

نویسنده : شیما قربانی
کلمات کلیدی : طنز / شیخ ابن موج / مریدان
چکیده : روزی روزگاری همایش؛ اندر حالات و کرامات شیخ ابن موج خراسانی!
روزی مریدان از جوار عمارتی می‌گذشتند، جمعیت و هیاهوی بسیار مشاهده کردندی و ریخت‌وپاش‌های فراوان به انضمام. ابواب و جدارها چراغانی گشته و ازدحام و شلوغی مانع آمد و رفت حضار. هرچه تلاش کردندی به آن جمع پرتاب‌وتب و از خودهمی‌شادمان راه یابند، میسر نشد و جماعتی پیل‌تن و رستم‌گونه‌ مانع ورود کسان گشته بودند؛ جز آنان که اذن دخول و من‌کارت داشتند همی. پس به نزد شیخ ابن موج شتافته و جویای ماجرا شدند و همی اظهار که :«یا شیخنا، این چه بساط است؟»
شیخ، ابن موج خراسانی، ابوالواتر ابوالمنابع، دست بر محاسن نیل‌گون کشان، با شنیدن این ماجرا سراسر متأثر گشتندی و اندکی بعد لب به سخن گشود:«همانا هر سال در این بلاد خشک، ریش‌سفیدانی مدعی‌الخواص و ریش‌سیاهانی نیز مدعی‌العموم و همچنین گاه بی‌ریش‌ها، جملگی مجموع گشته و با گزاف‌هزینه‌ها، در سرایی مجلل به گفتگو در جمع و گپ در خلوت می‌نشینند. مباحثت‌هاشان نیز از قرار کمبود آب در فلان بلاد و ملک. بنر از برای کسان نگاشته و هدایا آورند؛ حال آن‌که عِرق دلواپسی بر جبینِ طومار نوشتندی و جملگان بر اجرای آن هم‌پیمان شوند؛ سپس در پایان مراسم به ضیافت شام خواهند شتافت، فی‌الهتل البردیسان (!) یحتمل‌قوی!
مریدان، معده‌صداکنان، جملگی متعجب گشته و پرسیدند:«یا شیخ، چرا چون می‌کنند؟»
شیخ ابن موج پاسخ همی دهاد:«زیرا پول شیشلیگ شاندیز گزاف است!»
مریدان جملگی شیخ را هذلولی‌وار فلک نمودندی و استهزاء‌کنان گفتند:«ای بلاهت‌گونه‌حال، ما را پندی ده تا متن اتمام یابد، جا نیست!»
شیخ گفت :«زیرا به مردم بلاد نمایانند که برای ایشان کار کرده، به فکرشانند و درهمی که می‌پردازند از برای رفع مشکلات ایشان است؛ تا جمله سکوت اختیار کرده و از پی رفع کم‌آبی مُلک نروند. به کارخویش مشغول گشته و بدانند امیرصفتان بلاد در پی چاره‌اندیشی آن مصائب‌اند؛ تا بدین‌گونه مُهر خاموشی بر دهان آن مردم رنجور زده و با سیاست‌های سردرگریبانه، بودجه بلاد را نه صرف آب، بلکه نان خویش کنند».
مریدان نتیجه حاصل کردندی بعد از افاضات و کرامات شیخ، گوشه‌خزان و به‌فکر فرو، وارسته‌حال جملگی من‌کارت گرفته و به سوی شیشلیگ شاندیز روان شوند به انضمام بستنی در بند گلستان طرقبه. نوش جان!

ورود کاربر

درصورتیکه از اعضای دانشگاه فردوسی مشهد می باشید، برای ورود به سایت از شناسه پرتال دانشگاهی خود (پویا) استفاده نمایید

khane ma


robatt

خانه نشریات اسپانسر نشریات

sanad1

598361
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
تمام بازدیدها
۱۲۷
۱۲۶۷
۱۳۹۴
۷۳۲۱
۲۵۵۸۹
۲۸۹۲۴
۵۹۸۳۶۱

افراد آنلاین

ما 50 مهمان و 0 عضو آنلاین داریم