دره‌ی شیرین!

نویسنده : محمد طلعتی(ورودی ۱۳۹۵ علوم و مهندسی آب)
کلمات کلیدی : تصفیه خانه / ازناسیون / بجنورد / پولساتور
چکیده : گزارش بازدید میدانی از سد و تصفیه‌خانه شیرین‌دره و نحوه تأمین آب شرب شهر بجنورد / قسمت 2؛ (قسمت اول در شماره سوم نشریه)
پس از بررسی مبحث انتقال آب از منابع، به مرحله پایانی موضوع تأمین آب منطقه مورد نظر می‌رسیم. در این مرحله، آب به تصفیه‌خانه‌های آب شرب پمپاژ می‌شود تا عملیات تصفیه آب و به‌سازی مصرفی بر روی آن و انتقال به منطقه مورد نظر انجام پذیرد.

اهمیت تصفیه آب
تصفیه آب یک امر حیاتی و اساسی برای حیات بشر است. آب یک ترکیب شیمیایی ساده است که در عین سادگی، خواص پیچیده‌ای دارد. هر مولکول آب از یک اتم اکسیژن و دو اتم هیدروژن تشکیل شده است. آب برای سلامتی و رفاه انسان ضروری است و بدون آب حیات بر روی زمین وجود نخواهد داشت. بیش از 72 درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است.
با این وجود، آب در صورت ناخالص بودن و آلودگی، می تواند آسیب‌های جدی به بدن انسان وارد کند و باعث بیماری‌های گوناگونی شود. آب تصفیه‌نشده ممکن است حاوی کلر، سرب، آرسنیک، نیترات، فلوراید، انگل و باکتری و ... باشد که برای سلامتی انسان بسیار خطرناک هستند.
انواع روش‌های تصفیه آب
1)استفاده از حرارت و نور:
جوشاندن – استفاده از اشعه UV – استفاده از نور فوق سپید Super White Light
2)استفاده از مواد شیمیایی:
کلر – ید – برم – آهک – نقره
3)اکسیداسیون:
هوادهی – گاز ازن
4)فیلتراسیون:
فیلترهای ماسه‌ای – کاغذی – پارچه‌ای – زغالی و اسمز معکوس

در این گزارش، تصفیه‌خانه آب شرب مد نظر، از چندین روش بهره می‌برد که به اختصار به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

روش تصفیه: پیش‌تصفیه + سختی‌گیری به روش پلت راکتور + زلال‌ساز پولساتور + فیلتر آکازورV یک‌طرفه
ماده منعقدکننده مصرفی: کلروفریک

سختی‌گیری به روش پلت راکتور :
زلال‌ساز پولساتور‌: زلال‌سازها یا کلاریفایرها (به انگلیسی Clarifier) یکی از اجزای اصلی تصفیه‌خانه‌های آب هستند. زلال‌سازها بسته به نوع کاربری، سرمایه‌گذاری اولیه و فناوری زمان، در انواع مختلفی ساخته می‌شوند که پرکاربردترین انواع آنها زلال‌ساز اکسیلاتور (Accelerator) و پولساتور (Pulsator) می‌باشد. مکانیزم اکسیلاتورها ته‌نشینی متعارف و پولساتورها بهره‌گیری از پتوی لجن می‌باشد. واحدهای زلال‌ساز در تصفیه‌خانه‌ها به عنوان واحد ته‌نشینی (Sedimentation) به صورت سنتی پس از واحدهای انعقاد (Coagulation) و لخته‌سازی (Flocculation) قرار داشتند. امروزه با تفکیک کامل فرآیند انعقاد از لخته‌سازی، زلال‌ساز (Clarification) به مجموعه دو فرآیند لخته‌سازی و ته‌نشینی اطلاق می‌شود.
ازن:
ازن به عنوان یک گاز با قدرت واکنش‌دهی و اکسیدکنندگی بالا، در محل مصرف تولید شده و به صورت مستقیم بدون ذخیره میانی به آب تزریق می‌گردد. با توجه به سرعت واکنش بالای گاز ازن، این گاز به سرعت با نیمه‌عمر چند دقیقه‌ای در تماس با آب به اکسیژن تجزیه می‌شود. ازن به عنوان یکی از قوی‌ترین اکسیدکننده‌ها در صنعت تصفیه آب و فاضلاب در طیف وسیعی از کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این گاز برای تصفیه و ضدعفونی نهایی آب شرب استفاده می‌شود.

شناسنامه نشریه