اولین کنفرانس بین‌المللی آب مجازی

نویسنده : محمدهادی خورشیدی(ورودی ۱۳۹۵ علوم و مهندسی آب)
کلمات کلیدی : آب مجازی / کنفرانس / تهران
چکیده : گزارش اولین کنفرانس بین‌المللی آب مجازی، فروردین 96، تهران
اولین کنفرانس بین‌المللی آب مجازی به میزبانی ایران مورخ 26 و 27 فروردین 1396 در تهران به کار خود پایان داد. برگزارکننده اصلی این رویداد اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بود. این کنفرانس از آذرماه 1395 فرایند برگزاری خود را با دریافت چکیده‌مقالات آغاز کرده بود.

محورهای کنفرانس:
1)مفاهیم اولیه تجارت آب مجازی، چالش‌های اخیر و ضرورت‌های آن
2)تجارت آب مجازی، شیوه‌ها، ابزارها، زیرساخت‌ها و استانداردها
3)آب مجازی و امنیت غذایی
4)نقش تجارت آب مجازی در پاسخ به بحران آب و اثرات تغییر اقلیم
5)نقشه راه آب مجازی برای کشور میزبان

هدف از برگزاری کنفرانس:
1)ارائه و تعیین مفاهیم آب مجازی
2)اهداف استراتژیک در تجارت آب مجازی تعیین گردیده است تا خروجی آن بتواند برای اجرای تجارت آب مجازی در کشورها مورد استفاده قرار گیرد.

در ادامه به برخی اظهار نظرات مهم در این رویداد اشاره می‌شود:
کنفرانس بین‌المللی آب مجازی با حضور وزیر کشاورزی، معاون وزیر خارجه، رئیس اتاق ایران، مسئولان وزارت نیرو و کارشناسان حوزه آب، محیط زیست و کشاورزی در اتاق ایران برگزار شد.
محمدحسین شریعتمدار، رئیس مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران، با اشاره به شرایط متفاوت کشورها در مورد منابع آبی در دسترس گفت:« گروهی به دلیل افزایش جمعیت و یا سوء مدیریت دچار بحران آب شده‌اند و گروهی از کشورها هنوز به این مرحله بحرانی نرسیده‌اند؛ ولی این به معنای اثر نگرفتن آنها از پیامدهای ناشی از کم‌آبی در سایر مناطق بحران زده دنیا نیست».

بانک اطلاعاتی آب مجازی راه اندازی می‌شود.
بهرام طاهری، مشاور وزیر نیرو و رئیس کمیته علمی کنفرانس، با اشاره به روند فراگیر شدن مفهوم آب مجازی در دنیا و اقدامات مختلفی که در طول سال‌های گذشته در این رابطه انجام شده، خاطرنشان کرد:«طبق یافته‌های تدریجی کشورها، توجه به این مفهوم می‌تواند صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف آب داشته باشد». بر اساس اظهارات وی قرار است ایران با همکاری سازمان فائو، بانک اطلاعاتی از داده‌های مربوط به آب مجازی را تهیه کند.
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران، طی سخنانی در این کنفرانس گفت:«آب مجازی و تجارت آن موضوع جدیدی است که در دنیا مطرح شده و مطالعات زیادی در مورد آن صورت گرفته است که نشان می‌دهد در صورت استفاده بجا از آن می‌توان به حل بحران آب کمک کرد».
عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با تأکید بر همگانی شدن مسئله کمبود آب در سطح دنیا، گفت:«کشورهایی هستند که در دل بحران آب قرار گرفته و در عین‌ حال کشورهایی وجود دارند که در آستانه ورود به این چالش جدی هستند. بنابراین رفع آن به عزم ملی و جهانی نیاز دارد و این موضوع برای همه کشورهای دنیا از اهمیت بالایی برخوردار است». وی افزود:«طبق گفته سازمان ملل، دسترسی به آب سالم از عوامل رشد پایدار است. بدین ترتیب اطلاع‌رسانی هدفمند در این مورد می‌تواند نقش قابل ‌ملاحظه‌ای در بهبود وضعیت آب جهانی داشته باشد».
منبع : خبرگزاری تابناک

شناسنامه نشریه