از مشهد تا شاهرود آشنایی با کود هربان در مصاحبه با امین موجدی

نویسنده : حمید احمدپورمیر(ورودی ۱۳۹۴ مهندسی کشاورزی - علوم باغبانی)
کلمات کلیدی : شاهرود,عناصر غذایی
چکیده : آشنایی با یک کود ارگانیک تازه کشف شده در یکی از معادن شاهرود
جناب آقای امین موحدی، اول از همه بگویید چطور شد که رشته علوم باغبانی را انتخاب کردید؟
در طول دوره دبیرستان تا زمان کنکور علاقه زیادی به رشته پزشکی داشتم. علاقه ای هم به کشاورزی داشتم اما اطلاعاتی در مورد گرایش های آن نداشتم. با نزدیک شدن به زمان کنکور و با توجه به شرایط سخت آن از انتخاب این رشته منصرف شده و در نهایت رشته علوم باغبانی را با اولویت اول در دانشگاه فردوسی قبول شدم. از سال اول ورود به دانشگاه همیشه به دنبال فعالیت های فراتر از درس بودم و در حیطه باغبانی فعالیت های مختلفی از جمله پرورش قارچ، طراحی باغ و پارک و پرورش گل رز انجام می دادم.

چگونه وارد کار تولید و عرضه این نوع کود شدید؟
ابتدای سال 94 با معرفی یکی از اطرافیان با شرکت تولیدی این نوع کود آشنا شدم و پس از آزمایش مقدماتی محصول و مشاهده نتایج امیدوارکننده آن، عزم خودم را بر همکاری و فعالیت در این زمینه جذم کردم. به همین منظور سفری به شاهرود که محل اصلی تولید این محصول و تهران که نمایندگی اصلی آن بود داشتم و پس از پذیرش نمایندگی و ارزیابی تجربی آن در استان های مختلف و دریافت نتیاج فوق العاده از محصول، موفق به کسب نمایندگی انحصاری در استان خراسان رضوی شدم.

کمی در رابطه با خود محصول برایمان توضیح دهید. این کود چگونه اولین بار به بهره برداری رسید و چه ویژگی های خاصی دارد؟
این کود دومین کود معدنی دنیاست که هیچ مشابه داخلی ندارد و تنها مشابه خارجی آن در اختیار یک شرکت آمریکایی می باشد که به مدت 40 سال و در بیش از 40 کشور مختلف از جمله کشور خودمان فعالیت دارد. مقایسه بین محصول دو شرکت گویای این است که هیج گونه تفاوتی میان دو محصول وجود ندارد که می-توان علت آن را ارگانیک بودن و عدم دخالت انسان در آن دانست. چه بسا نمونه ی داخلی این محصول (هربان) در چند عنصر غنی تر از نمونه خارجی می باشد.

اولین بار چگونه به اهمیت خاک این معدن پی برده شد؟
معدن استخراج این کود که در شاهرود قرار دارد، ابتدا با کاربری استخراج رنگیزه و خاک صنعتی مورد استفاده قرار می گرفت .اما داستان جالبی در پشت کشف خاصیت کودی این خاک معدنی است.
یک هیئت فرانسوی برای عقد قرارداد خرید رنگیزه های استخراجی وارد ایران می شوند .به منظور ارزیابی محصول قسمتی از خاک معدن به وسیله الک غربال می شود و سنگ های ارزشمند جدا شده و باقی مانده خاک به عنوان قسمت زائد به دورن باغچه صاحب معدن ریخته می شود .پس از گذشت چند هفته صاحب معدن متوجه رشد بی سابقه گیاهان محل و شادابی بی سابقه آن ها شده و بدین ترتیب پی به خاص بودن خاک مورد نظر از حیث محتوی مواد مغذی می برد.
در همین رابطه مدتی بعد یک آنالیز XRF که یک آزمایش زمین شناسی برای تعیین عناصر موجود در خاک است روی نمونه مورد نظر انجام شد که نتیجه آن حاکی از وجود 60 نوع عنصر مختلف در داخل این خاک بود .این 60 عنصر شامل 16 جزء ماکرو، میکرو و عناصر کم یاب مانند لانتان می-باشد. پی بردن به این ویژگی های خاک نقطه عطف بهره برداری گسترده با کاربری متفاوت از معدن فوق است.

در میان عناصر فوق ،آیا عنصری هم وجود دارد که موجب آسیب احتمالی به گیاه شود؟
شماری از عناصر موجود در این خاک، عناصر سنگین می باشند که قطعا بیشتر شدن از حد مجاز می تواند خطرافرین باشد؛ به عنوان مثال غلظت بیش از 25 PPM عنصر آرسنیک موجب غیرقابل مصرف شدن این کود برای مصارف کشاورزی می شود، اما خوشبختانه تمام عناصر سنگین موجود، پایین تر از حد مجاز خود می-باشند که این را مرهون این ویژگی خدادادی معدن هستیم.


نتایج موفقیت آمیز این کود از چه زمانی شروع شد؟
پس از علم به غنی بودن خاک فوق از عناصر مختلف آزمایش های مختلف بسیاری بر روی باغ های متعدد انجام شد.
نتایج فوق العاده ای مانند رشد و باردهی بیشتر و بهبودی کیفیت محصول و مقابله با آفات و تنش های محیطی مانند سرما و یخبندان مشاهده شد.

این کود چه مزایایی نسبت به کود های شیمیایی دارد؟
مضرات کود های شیمیایی بر کسی پوشیده نیست و این موضوع به تایید کشاورزان نیز رسیده است.
افزایش شوری خاک، سفت شدن خاک، آسیب رسانی به آب های زیرزمینی و کاهش کیفیت محصول از آثار استفاده این نوع کودها می باشد.
از طرف دیگر کود معدنی هربان ماندگاری بسیار بالایی دارد به طوری که با افزودن آن به خاک گیاه، نیاز به کوددهی از هیچ نوعی به مدت یکسال نمی باشد. همچنین این کود جاذب الرطوبت می باشد که به معنی نیاز آبی کمتر گیاه نسبت به گیاه کوددهی با سایر کودهای شیمیایی و حیوانی می باشد. عاری بودن از علف های هرز و ارگانیک بودن نیز از دیگر مزیت های کود معدنی هربان می باشد.

اقدامی در این رابطه برای تعامل با سازمان های دولتی (چه در زمینه تحقیقاتی و چه در زمینه توزیع و فروش) انجام داده اید؟
بله.این محصول در بهمن سال 1395 به ثبت جهاد کشاورزی رسید و همچنین اندکی بعد مجوز سازمان آب و خاک کشور را نیز دریافت کرد. در حال حاظر نیز همکاری های گسترده ای با اداراتی از جمله شهرداری تهران، شهرداری مشهد، آستان قدس رضوی و غیره در زمینه کاربرد وسیع در باغات و نیز امور پژوهشی در حال انجام است.
برنامه ای برای صادرات محصول به کشور های خارجی نیز دارید؟
بله .مذاکراتی با کشورهایی از قبیل هلند، افغانستان، ترکمنستان، روسیه و سایر کشورها درحال انجام است، که تاکنون صادرات این محصول به تناژ 25 تن به پاکستان انجام شده است. تاسیس دفتر بازرگانی در عمان برای تعامل با کشور های اطراف نیز از برنامه های پیش رو می باشد.

از جناب آقای مهندس موحدی دانشجو علوم باغبانی دانشگاه فردوسی مشهد کمال تقدیر و تشکر را داریم. ان شالله آینده ای روشن همراه با موفقیت داشته باشید.

شناسنامه نشریه