گلدان هوشمند

نویسنده : لادن اژدانیان(ورودی ۱۳۹۵ مهندسی علوم باغبانی گرایش سبزی کاری)
کلمات کلیدی : بلوتوث، هوشمند،
چکیده : معرفی نوآوری جدید در علم باغبانی
محققان فرانسوی با ابتکار خلاقانه گلدان هوشمند و منحصر به فرد به نام Parrot Pot طراحی کرده اند که این گلدان مجهز به امکانات بلوتوث می باشد و از این طریق با کاربر در ارتباط است.

در صحنه علم و دانش خلاقیت و نو آوری به عنوان یک جزء جدا ناپذیر و کلیدی به شمار می رود علم و دانش روز به روز پیشرفت می کند و این پیشرفت مدیون ذهن های آماده و خلاقی است که در زمینه های گوناگون از جمله طراحی گلدان هوشمند شگفتی آفرین شده است. محققان با ایده مبتکرانه ای اقدام به ساخت یک گلدان هوشمند و منحصر به فردی به نام Parrot Pott کرده اند که این گلدان با تشخیص دمای محیط و کاهش رطوبت خاک، زمان نیاز گلدان به آبیاری را مشخص می کند.
گلدان هوشمند Parrot Pot مجهز به آرایه ای از حسگرهای مختلف است که برای اندازه گیری سطح رطوبت، دما و میزان کود موجود در خاک مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورت تشخیص خشکی و کاهش سطح رطوبت خاک، گلدان از طریق بلوتوث کاربر را مطلع می کند.
در داخل گلدان، محفظه دو لیتری آب در نظر گرفته شده است که برای آبیاری خودکار گیاه بمدت سه هفته کافی است؛ درصورتی که سیستم درحالت خودکار تنظیم شده باشد، گلدان با تشخیص نیاز گیاه به آب از طریق نازل های مخصوص اقدام به آبیاری گیاه می کند.
برنامه نرم افزاری مخصوصی طراحی شده است که از طریق آن نوع گیاه در بانک داده ها مورد بررسی قرار گرفته و میزان نور، زمان آبیاری و کوددهی به گیاه مشخص می شود.
تنها مشکل گلدان هوشمند Parrot Pot استفاده از بلوتوث به جای وای فای است؛ در غیر اینصورت کاربر می توانست از راه دور یا هنگام مسافرت، عملکرد آبیاری را تنها با فشردن یک دکمه انجام دهد، اما بدلیل مصرف بالای باتری شرایط استفاده از وای فای وجود نداشته است.
این گلدان هوشمند در نمایشگاه کالاهای مصرفی الکترونیک (CES2015) لاس وگاس (9-6 ژانویه) معرفی شده است.

شناسنامه نشریه