پیام نماینده انجمن بین المللی بز در ایران به کارگروه تحقیقاتی بز انجمن علمی دانشجویی علوم دامی

نویسنده : دکتر فرهاد میرزایی
کلمات کلیدی : بز - انجمن - کشور
چکیده : به عنوان یک فعال اجتماعی عرصه تولیدات دامی بر خود می‌بالم تا برای افتتاح این کارگروه پیامی داشته باشم و امیدوارم بتوانید الگوی مناسبی برای تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی سراسر کشور باشید.
به نام خدا؛
به عنوان یک فعال اجتماعی عرصه تولیدات دامی بر خود می‌بالم تا برای افتتاح این کارگروه پیامی داشته باشم و امیدوارم بتوانید الگوی مناسبی برای تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی سراسر کشور باشید.
برگزاری روز ملی بز
الگوی روز جهانی بز از روز جهانی شتر گرفته شد که با همکاری متصدیان، ازجمله بانو صالحی انجام شده بود و چون موضوع پایان‌نامه‌ام هم بز بود، به‌تبع در مقدمه بایستی مطالب تاریخی از بز مطالعه می‌شد. به طوری که کاسه منقوش به شکل بزدر پوستر روز ملی بز جزو آرم دفاعیه موسسه ملی تحقیقات شیرهندوستان در سال 1389 بود بعدازآن شروع به مکاتبه با انجمن بین‌المللی بز شد که تا شش ماه جوابی به من داده نشد تا مجبور شدم تماس تلفنی با آن‌ها بگیرم و پیشنهاد آن‌ها برگزاری یک روز در ایران بود تا درخصوص آن تصمیم بگیرند. از سال 1392 رایزنی‌ها شروع شد و حتی هیچ ارگانی و یا بخش خصوصی مایل به مکاتبه نبود تا خود انجمن بین‌المللی بز با نوشتن نامه‌ای جهت حمایت از بنده و قرار دادن سربرگ رسمی انجمن در اختیار بنده زمینه بروز رسمی این فکر و ایده را فراهم نمود. بسیار ناملایماتی‌ها و دشواری‌ها تحمل شد تا موسسه تحقیقات علوم دامی کشور بعد از قبول حمایت مالی شرکت پاژن سفیت قبول نمود تنها مکان سالن را بدون ایجاد هزینه برایشان در اختیار بگذارد. در اینجا انجمن مجازی مدیریت تولیدات دامی ایران با همکاری شما و دیگر اعضا ازجمله بانو مهندس صالحی و جناب مهندس محقق و جناب دکتر هاشمی با برگزاری شش میزگرد مدیریت تولیدات دامی نشان داده بود که می‌تواند کارهایی را انجام دهد. جناب دکتر اسماعیل‌خانیان حامی اصلی قبول اجرای این پروژه با مدیریت ریاست محترم موسسه بود. اجازه بدهید تا همین‌جا بسنده بشود چون می‌ترسم اسامی برخی از قلم بیافتد ولی بدانید یکی از عوامل این موفقیت عملکرد خوب انجمن مجازی مدیریت تولیدات دامی و برخی اعضای کمیته اجرایی آن بود و شخص رئیس موسسه جناب دکتر رضایی نقش مهمی در شکل‌گیری آن داشتند. همه این‌ها 20 درصد قضیه هست و دوستان زیادی چه در داخل صحنه و چه پشت‌ صحنه این مهم را به سرانجام رساندند.
حال روز ملی بز برگزار شد می‌توانیم آن را فراموش بکنیم و یا می‌توانیم آن را نماد جنبش و حرکت در درون سیستم مدیریت تولیدات دامی قرار بدهیم. برخی اعضا گله‌مند هستند که چرا تمام موضوع انجمن مجازی مدیریت تولیدات دامی بز شده است. اولاً انجمن مرام‌نامه خود را دنبال می‌کند و به هیچ دامی تعلق ندارد روز ملی بز روز اقتدار دام‌پروری کشور بود. دام‌پروری کشور در طول تاریخ خود کنفرانس بین‌المللی به خود ندیده چه برسد که آمیخته به تاریخ دام‌پروری جهان نیز بشود. کجای این مربوط به بز است؟ بز سمبل تاریخ کهن و ظرفیت عظیم معیشت دام‌پروری محور نه تنها در ایران بلکه جامعه جهانی شده است علاقه‌مندان به حرفه دام‌پروری و صاحبان دام، طیور و کارخانه‌ها و صنایع وابسته! چطور به خود اجازه می‌دهید فرصت طلایی به وجود آمده برای نمایش تاریخ و تمدن دام‌پروری جهان را این مرزوبوم از دست دهد؟ شما در مقابل آیندگان مسئول خواهید بود. اعضای علاقه‌مند به طیور و دام سنگین و صنایع وابسته! شما عضو مجمع ملی برگزاری روز جهانی بز هستید و آن روز جهان از انجمن مجازی مدیریت تولیدات دامی ایران قدردانی خواهد نمود که پایه و ایده آن هدف والا در این انجمن بنیان‌گذاری شده است.
برپایی روز ملی بز یک اقدام نمادین بود. مثل سالروز تولد بهانه ایی شد تا متصدیان و علاقه‌مندان دور هم جمع شوند و درخصوص آن موضوع مشخص به بحث بنشینند. کارهای انجام شده، نتایج گرفته‌شده، چگونه از شکست‌ها درس بگیریم؟ چگونه ضعف‌ها را تقویت کنیم؟ به عبارتی بفهمیم که کجا بودیم؟ کجا هستیم؟ و می‌خواهیم کجا برویم؟ می‌بینید تماماً جملات جمع بسته شده‌اند، پس یک کار و اقدام گروهی است. حالا این گروهها می‌توانند در خصوص اهمیت نژادها، اهمیت فرهنگی-اجتماعی، اهمیت اقتصادی چه تولید و چه گردشگری و طبیعت‌ گردی به گروههای کوچک‌تری تقسیم شوند. ولی اگر برای این کار دنبال پرنده سیمرغ هستید لطفاً نگردید که نیست. هدف از این مراسم جمع‌کردن سی مرغ با هدف مشابه و یکسان ولو روش‌های متفاوت جهت رسیدن به اهداف والا نظیر حفظ این حرفه و نژادهایی که ده‌ها هزار سال در این کشور هستند و خشک‌سالی و ترسالی و بیماری و سیل و جنگ و زلزله را دیده‌اند و چشیده‌اند و هنوز مقتدرانه ایستاده اند است، ولی اکنون گرفتار عدم فهم انسان‌هایی شده‌اند که سطحی ‌نگر شده و آینده را در حال می‌بینند و آن‌هم به خاطر افول ارزش‌های انسانی هست. حال این شما و این هم روز ملی بز که با موفقیت انجام شد و بستگی به شما سیاست‌گزاران و دامداران و سرمایه‌گذاران و متخصصان و کارشناسان دارد که آن را به جشن تولد تبدیل کنید با مفهوم بخشی به تاریخچه و نقش اجتماعی و اقتصادی بز در ایران باستان و کنونی و آینده و یا دور هم نشستن و گپ و گفت و بهانه‌گیری.
دوستان جدید! بعد از برپایی روز ملی بز این انجمن با بیش از یک سال سابقه و تجربه و برگزاری شش میزگرد و همکاری جدی در برگزاری بزرگداشت روز ملی بز و میزگرد مختص بز در بعدازظهر روز هفتم بهمن، بنا را بر آن گذاشته است که بتواند با کمک کارشناسان برجسته و میدانی حوزه دام‌پروری به یک تحلیل سیستمیک از مدیریت تولیدات دامی برسد اهمیت بزرگداشت روز ملی بز ازآن‌جهت مهم هست که به اتحادیه‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی پیام داده شود می‌توان گردهمایی‌های دیگری غیر از جنس کنفرانس و سمینار ولی با قابلیت‌های برنامه محور برپا نمود که مسائل مبتلابه دام‌پروری از زبان خود دامداران و با حضور متخصصان و کارشناسان مورد نقد و تحلیل کارشناسی قرار گیرد.
دوستان، همان‌طور که مطلع هستید، روز ملی بز در هفتم بهمن‌ماه با سه هدف اجرا شد 1) ثبت جهانی روز بز با تأکید بر ایران 2) تبیین جایگاه بز و برداری در ایران در سیستم‌های عشایری و روستایی و صنعتی 3) بررسی سابقه تاریخی اجتماعی و اقتصادی حرفه برداری. کمیته اجرایی متشکل از نمایندگان سه دستگاه ملی کشور یعنی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور - مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور و سازمان امور عشایر ایران تشکیل گردید و ماحصل آن تولید پوستر روز ملی بز و اعلان حضور بزداران روستایی و عشایری در این مراسم شد. برنامه شامل سخنرانی میزگرد محور با حضور خود بزداران و کارشناسان ملی و استانی مرتبط و پیش‌ کسوتان حرفه برداری بود. با توجه به وجود اساتید و محققان ارزنده کشور درزمینه مسائل علوم دام بز و همچنین شرکت‌های خصوصی واردکننده نهاده‌های مربوط به بز و حتی واردات انبوه بزهای خارجی و توزیع آن در دامداری‌ها و حتی شرکت‌های بزرگ لبنیاتی علاوه بر کمیته اجرایی ،کمیته علمی برای ارائه مقالات وبیانیه‌پایانی و کمیته برنامه‌ریزی برای تدوین اهداف برگزاری مراسم و تولید ویدیو کلیپ و دایر کردن نمایشگاه جانبی شامل دستاوردهای عشایری و روستایی و تکنیک های نوین پرورش بز موردادعای شرکت‌های دانش‌ بنیان و خصوصی ذی‌ربط نیز تشکیل شد. با توجه به بحث ثبت روز جهانی بز علاقه‌مندان محترم اگر می‌توانند درزمینههای فوق کمک و مساعدت نمایند این اقدام را به عنوان یک اقدام ملی و فرهنگی تلقی نمایند و بدانند که این کار برای ارزش‌ گذاری حرفه برداری در داخل و خارج کشور هست.
در انتها خواهش دارم این اطلاعیه را در گروه های مجازی به اشتراک بگذارید تا بتوانیم با همت همگانی، گامی برای خدمت به دام‌پروری تاریخی کشور برداریم. دوستان علاقه‌مند به اقتدار و معرفی توانمندی‌های تاریخی ایران هیچ‌وقت و علی‌رغم همه ناملایماتی‌ها در اطرافمان، نباید فراموش بکنیم که روز هفتم بهمن 1394 روز بزرگ و باشکوهی برای حرفه تاریخی دام‌پروری کشور بود و این افتخار به نام برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان و حامیان آن ثبت و به اطلاع مردم ایران و جامعه جهانی رسانیده شد و اگر کاری بعدازاین انجام نشود به خاطر کج‌اندیشی‌ها و بدفهمی‌ها و عدم تحمل کارهای موفق توسط افرادی حسود و تنبل بدانید. حداقل به مدت 5 سال ذخایر ژنتیکی بومی کشور موردحمایت قرار خواهند گرفت. هدف‌ گذاری هم درست بوده است. بز انتخاب شد که بتواند گوسفند را هم در پناه خود نگه دارد. این را به حساب دینی که نسبت به جامعه دام‌پروری داریم بگذاریم و از ناملایمات سرخورده نشویم که عده‌ای همین را هم می‌خواهند. ولی همان‌طوری که حضور شما دامداران روستایی و عشایر و علاقه‌مندان به حرفه دام‌پروری، روز بز را به روز ملی بز تبدیل کرد، چون نمایندگان چهارگوشه کشور در آن حضور داشتند، با همین صلابت به طرف برگزاری روز جهانی بز 2017 هم پیش برویم. از پیش‌کسوتان دام‌پروری به نمایندگی از شما علاقه‌مندان درخواست می‌کنم به عنوان یک عمل ماندگار در طول عمر بابرکتشان عضو هیئت مؤسس مجمع ملی روز جهانی بز و صندوق حمایت از دام‌پروری معیشت محور شوند و اگر آن‌ها اجازه دهند نامه‌هایی به تمام مدیران عالی‌رتبه کشور در دام‌پروری و سیستم‌های روستایی و عشایری جهت حمایت مادی و معنوی از همایش روز جهانی بز 2017 نوشته خواهد شد.
موفق و پیروز باشید
فرهاد میرزایی
فعال اجتماعی عرصه تولیدات دامی و دبیر برگزاری روز ملی بز و نماینده انجمن بین‌المللی بز در ایران

شناسنامه نشریه

فهرست مطالب