چقدر میگیری بازی کنی!

نویسنده : سیّد جواد وثوق حسینی
چکیده : پیدا کردن شغل مناسب برای هر انسان امروزی مسئله‌ای مهم و قابل توجه است. شغل، به‌عنوان منبع درآمد، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که می‌خواهند مستقل زندگی کنند. از سوی دیگر مسائل مربوط به نوع و چگونگی شغل نیز گسترده بوده و جای بحث و بررسی دارد. با گذر زمان و با توجه به پیشرفت‌ها و تغییرات صورت گرفته در زندگی انسان، همواره یک‌سری از مشاغل از رده خارج شده و هم‌زمان با آن، انواعی دیگر وارد عرصه می‌شوند.
پیدا کردن شغل مناسب برای هر انسان امروزی مسئله‌ای مهم و قابل توجه است. شغل، به‌عنوان منبع درآمد، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که می‌خواهند مستقل زندگی کنند. از سوی دیگر مسائل مربوط به نوع و چگونگی شغل نیز گسترده بوده و جای بحث و بررسی دارد. با گذر زمان و با توجه به پیشرفت‌ها و تغییرات صورت گرفته در زندگی انسان، همواره یک‌سری از مشاغل از رده خارج شده و هم‌زمان با آن، انواعی دیگر وارد عرصه می‌شوند. معمولاً وقتی که می‌خواهیم شغلی را انتخاب کنیم به میزان درآمد، علاقه‌مندی خود و نیز شرایط آن توجه می‌کنیم. در میان مشاغل مختلف، انواعی وجود دارند که عجیب به‌نظر رسیده و به مشاغل نامتعارف معروف هستند. مثلاً در زمین‌های بازی گلف، افرادی به کار گماشته می‌شوند که وظیفه‌ی آن‌ها تنها جمع‌آوری توپ‌های گلف است، یا این‌که در مرغداری‌ها شغل گروهی از افراد تفکیک جوجه‌های نر و ماده از یک‌دیگر است. آزمون‌گر (Tester) غذای حیوانات خانگی و آزمون‌گر بو برای اثر بخشی محصولات بهداشتی از دیگر مشاغل نامتعارف به‌شمار می‌روند. بازی‌های ویدیویی با عمری حدود شصت سال، از پدیده‌هایی محسوب می‌شود که فرصت‌های شغلی بسیاری را برای علاقه‌مندان فراهم کرده است. در مرحله‌ی ساخت بازی، مشاغلی مانند طراح بازی، برنامه‌نویس، آهنگساز، و طراح صدا وجود دارند. علاوه بر این در مرحله فروش و تبلیغات یک بازی نیز به یک‌سری از افراد متخصص نیاز است. در میان این مشاغل، یک شغل نامتعارف در مرحله ساخت بازی وجود دارد؛ البته می‌توان آن را به‌عنوان آزمون نهایی و کنترل کیفی محصول تولید شده در نظر گرفت. آزمون‌گر بازی!
آزمون‌گر یا تستر بازی چه کسی است؟
آزمون‌گر بازی شخصی است که در طی ساعت‌های متمادی بارها و بارها دست به انجام یک بازی زده و تمام مسیرها و شیوه‌های موجود در بازی را امتحان می‌کند. این رویه معمولاً در مرحله پیش از انتشار نهایی بازی یا همان مرحله بتا صورت می‌گیرد. آزمون‌گر بازی پس از انجام و بررسی بازی متوجه اشکالات نرم‌افزاری بازی شده و آن‌ها را به سازندگان گزارش کرده تا برطرف‌شان سازند. ممکن است برای یک بازی، گروهی از آزمون‌گرها به کار گمارده شده و هر کدام بخشی از بازی را مورد بررسی قرار دهند. بازی‌هایی که به‌صورت چند نفره و تحت شبکه اجرا می‌شوند از آن دسته مواردی هستند که حتماً باید گروهی از تسترها آن را بررسی کنند.
آیا شخص آزمون‌گر باید مهارت‌ها و مدارج علمی خاصی داشته باشد؟
بسته به نظر کارفرما و سازنده‌ی بازی، آزمون‌گر بازی باید دارای مهارت‌هایی در زمینه‌ی توسعه نرم‌افزار، برنامه‌نویسی و یا حوزه‌های مربوط به علوم رایانه باشد. علاوه بر این موارد، داشتن مدرک در زمینه کنترل کیفی نیز توصیه می‌شود.
آیا شغل تست بازی‌ها جای پیشرفت دارد؟
البته. آزمون‌گرهای بازی می‌توانند در مدت کوتاهی تجربه‌های بسیاری از فرآیند ساخت بازی به‌دست آورده و بعدها خود جزو تیم سازندگان بازی بشوند. هم‌چنین سابقه کاری شخص آزمون‌گر در افزایش درآمد وی موثر خواهد بود.
آیا آزمون بازی درآمد خوبی دارد؟
آمارها در رابطه با میزان درآمد آزمون‌گرهای بازی متفاوت هستند. در بسیاری از موارد، تسترهای بازی درآمد قابل توجهی ندارند و حتی گاهی تست بازی را به‌صورت داوطلبانه و بدون دستمزد (مانند اکثر تسترهای بازی‌های ایرانی) انجام می‌دهند. در هر صورت مهم است که بدانیم فرد داوطلب برای آزمون کیفی بازی عضو یک گروه بازی‌سازی می‌شود. در این گروه بستر مناسب برای آشنایی با پروسه ساخت یک بازی فراهم شده و فرد می‌تواند بعدها به‌عنوان یک بازی‌ساز باتجربه در رتبه‌های بالاتر شغلی فعالیت کند.
حفظ اسرار مربوط به نوع و چگونگی بازی قبل از انتشار رسمی، از جمله مواردی است که یک آزمون‌گر بازی باید آن را رعایت کند. در نهایت آنچه که از یک تستر بازی انتظار می‌رود این است که دایره وسیعی از اقدامات مختلف را با صبر و دقت بسیار در بازی انجام دهد تا نواقص و اشکالات مربوط به بازی آشکار شوند. و این یعنی انجام روزانه بازی برای هدفی به جز سرگرمی و تفریح!

سیّد جواد وثوق حسینی

شناسنامه نشریه