فرهنگ در شهر فرهنگسرای کودک و آینده

نویسنده : ساناز محمدزاده(ورودی ۱۳۹۳ مهندسی شهرسازی)
چکیده : توسعه‌ی پایدار شهر و ارتقای فرهنگ شهرنشینی در گرو تربیت و پرورش کودکانی است که شهر فردا را می‌سازند. این نسل آینده‌ساز، نه از طریق آموزش مستقیم بلکه به واسطه‌ی کشف، درک و انتقال غیرمستقیم مفاهیم و بایسته‌ها رشد خواهد یافت. در این راستا موثرترین شیوه «بازی» است.
توسعه‌ی پایدار شهر و ارتقای فرهنگ شهرنشینی در گرو تربیت و پرورش کودکانی است که شهر فردا را می‌سازند. این نسل آینده‌ساز، نه از طریق آموزش مستقیم بلکه به واسطه‌ی کشف، درک و انتقال غیرمستقیم مفاهیم و بایسته‌ها رشد خواهد یافت. در این راستا موثرترین شیوه «بازی» است.
بازی نیاز ضروری کودکان است. از طریق بازی کردن است که کودک خود و توانایی‌هایش را می‌شناسد، با دیگکران ارتباط برقرار می‌کند و مهارت‌های اجتماعی را کسب می‌کند، جهان پیرامونش را کشف می‌کند و علوم تجربی را می‌آموزد و حتی در نگاهی عمیق‌تر به مبداء هسای وصل می‌شود. هرچه امکان پرداختن به بازی‌های سالم و هدفمند و در عین حال مهیج و نشاط‌آور بیشتر فراهم شود، فکر و ذهن و روح و روان و جسم کودکان بیشتر پرورش می‌یابد و آینده‌ی بهتری برای آن‌ها و جامعه رقم خواهد خورد.
به نظر می‌رسد فرهنگسرای کودک و آینده در سال‌های اخیر، از تامین بستر پاسخگویی به این نیاز ضروری کودکان فاصله گرفته است و چه بسا فقدان این عنصر حیاتی در زندگی کودکان بوده که فضای این فرهنگسرا را دچار رخوت کرده است.
به همین منظور سلسله برنامه‌هایی با محوریت بازی در جشنواره‌ی «حوضچه‌ی کودکی» در محوطه‌ی این فرهنگسرا در مرداد و شهریور برگزار شد تا شور و نشاط بازی‌های کودکانه به فرهنگسرای کودک و آینده رنگ و بوی تازه‌ای بدهد.
در هرشب از این جشنواره، در کنار بازی‌های ثابت و متغیری که اجرا شد، به یک موضوع مشخص نیز پرداخته شد و با بازی‌ها و قضه‌گویی‌هایی متناسب با آن موضوع، آموزش‌ها و مهارت‌هایی نیز به کودکان منتقل شد. مهم‌ترین رویدادهای این جشنواره به موضوعات باغبانی، آب، ترافیک، بازی‌های آوازی، خوشنویسی، تزیین شیرینی، نقاشی خلاق، بازیافت و آتش نشانی اختصاص یافت.
یکی از موضوعات که با استقبال مراجعین مواجه شد «شهر جعبه‌ها» نام داشت. شهر جعبه‌ها برگرفته از رویدادی بین‌المللی است که در ایالات متحده با عنوان Box City برگزار می‌شود. این رویداد با استفاده از مصالح ساده و بازیافتی، مفاهیم شهرسازی را در قالب بازی به کودکان آموزش می‌دهد. بنیاد مردم‌نهاد چهارطبقه برای نخستین بار این رویداد را در فرهنگسرای کودک و آینده برگزار نمود. در این برنامه، کودکان ابتدا یک جعبه‌ را به ساختمانی با کاربری دلخواه تبدیل می‌کردندو ساختمان خود را به شهری می‌آوردند که نقشه‌ی کلی آن از پیش طراحی شده بود. سپس طی گفت‌وگو با مربیان شهرساز، فضای مناسب برای جانمایی ساختمان خود را انتخاب می‌کردند تا هر یک سهمی در ساختن شهر جهبه‌ها داشته باشند. بدیهی است که این رویداد دو ساعته فرصت طرح آموزه‌های محدودی را فراهم نمود، اما موضوعاتی چون تمایز میان معابر اصلی و فرعی و نیز تفاوت میان مرکز شهر و محلات، با مثال‌های متعدد و سوال و جواب‌های هدفمند به کودکان آموزش داده شد.

شناسنامه نشریه