یازده سالی که گذشت ....

photo ۲۰۱۸-۰۲-۱۵ ۱۳-۵۵-۴۳

 مهدی حافظی

فرصت خدمت در حوزه نشریات دانشجویی برای من که خود در دوران دانشجویی از فعالین این حوزه بوده ام مانند رویا شیرین بود. خدا را شاکرم که این فرصت را نصیبم کرد تا بتوانم گامی هر چند کوچک در راستای اعتلا و رشد نشریات دانشجویی بردارم.

در سال 1385 که این مسئولیت به بنده واگذار شد جز پرونده های مکتوب نشریات عملا هیچ بانک اطلاعاتی از نشریات وجود نداشت و روند حمایت از نشریات از قاعده و قانونی پیروی نمی کرد. کیفیت چاپ نشریات به دلیل پایین بودن حمایت ها تعریفی نداشت و معدود نشریات برای چاپ به چاپخانه برده می شدند و به لحاظ کیفی، نشریات از مطالب تولیدی کمی بهره می بردند. نظارت قبل از چاپ انجام می شد و نشریات از این حق بعضا محروم بودند.

در همان ابتدا با تاسیس خانه نشریات دانشگاه سعی در طراحی روال های مشخص  و شفاف جهت حمایت مادی و معنوی از نشریات کردیم؛ که الحمدلله در طی این سال ها با تلاش اصحاب نشریات دانشگاه و به لطف تشکیل شورای مشورتی نشریات روز به روز به رشد کمی و کیفی نشریات دانشجویی کمک کرد.

جشنواره نشریات دانشجویی کشوری به مدت طولانی تا سال 1390 متوقف شده یود، انگیزه فعالیت در نشریات را پایین آورده بود؛ به همین جهت برای تجهیز انگیزه ای و به تبع آن رشد کیفی نشریات، از سال 1386 برای اولین بار در کشور اقدام به راه اندازی جشنواره داخلی نشریات در دانشگاه نمودیم و حاصل این جشنواره های داخلی مستمر - که تا کنون 17 دوره آن برگزار گردیده است  (تا دوره دوازدهم ترمی یک بار برگزار می شد) - افزایش افتخارات کشوری نشریات دانشگاه فردوسی مشهد از 6 عنوان در سال 1390 به 15عنوان در سال 1395 و قرار گرفتن در بین سه دانشگاه برتر وزارت علوم بوده است.

همچنین طرح اعطای تسهیلات مالی به نشریات دانشجویی بر اساس رتبه بندی حاصله از جشنواره داخلی نشریات دانشگاه برای نخستین بار در کشور توسط دانشگاه فردوسی مشهد به اجرا در آمد.

از همان ابتدا ایده ایجاد سامانه الکترونیکی برای نشریات در دستور کار خانه نشریات قرار داشت و با تلاش و پیگیری زیاد و همکاری مرکز فاوای دانشگاه طی فازهای مختلف موفق به راه اندازی اولین سامانه نشریات دانشجویی (سامانه سند) در سطح کشور شدیم. سامانه ای که از درخواست مجوز نشریه تا انتشار الکترونیکی فایل و مطالب نشریات را پشتیبانی می کند.

 

تبدیل آرشیو مکتوب نشریات دانشجویی به الکترونیکی با اسکن و آماده سازی 42000 صفحه از نشریات قدیمی دانشگاه فردوسی مشهد - شامل 2700 شماره نشریه بین سال های 1375 تا 1395 -  یکی از دیگر اقداماتی بود که در سال 1396 به پایان رسید و در حال حاضر در مرحله ثبت و بارگزاری در سامانه می باشیم تا آزادانه در دسترس عموم قرار گیرد.

در این مدت با تشکیل جلسات متعدد شورای مشورتی خانه نشریات با حضور اصحاب نشریات، پیشنویس اساسنامه تشکیل شورای صنفی نشریات دانشجویی را به پایان رساندیم تا با تشکیل آن امکان حضور بیشتر دانشجویان در مدیریت حوزه نشریات دانشجویی را فراهم آوریم که متاسفانه از اجرای کامل این توفیق محروم ماندم که امیدوارم توسط مدیریت جدید ادامه یابد.  

قصد داشتیم در آینده با ایجاد محیط کاملا مستقل برای نشریات، امکان فعالیت حضوری در خانه نشریات و تعامل اصحاب نشریات را فراهم آوریم و با راه اندازی برنامه هایی با عنوان کافه نشریات به صورت هفتگی نشریات منتشره را با کمک خود اصحاب نشریات دانشجویی و اصحاب مطبوعات کشور نقد و بررسی کنیم؛ که متاسفانه با این اتفاق دیگر فرصتی برای اجرایی شدن نیست.

بر این باورم که قبل از احساس روزمرگی، تکرار و کاهش انگیزه ،بایستی عرصه را به افراد تازه نفس، توانمند و با انگیزه واگذار کرد تا کماکان با تزریق ایده های نو، سیر صعودی رشد کیفی و کمی نشریات دانشجویی ادامه یابد و امکان ارائه خدمات جدید و در شان نشریات دانشجویی فراهم گردد.

در نهایت از تلاش همه همکاران محترم مدیریت فرهنگی و اصحاب نشریات و دانشجویان عزیز که در این راه بنده را همراهی نمودند تشکر و قدردانی می نمایم و تقاضامندم قصور و  اشتباهات حقیر را ببخشند و حلال کنند.

همچنین از جناب آقای دکتر داوری، دکتر اصغرپور و دکتر معتمدی که پس از پیگیری فراوان ، با انتقال بنده موافقت نمودند تشکر می کنم و از همراهی ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر کافی که با حمایت همه جانبه فرصت خدمت در عرصه ای دیگر از دانشگاه پر افتخار فردوسی مشهد را برایم فراهم آوردند قدردانی می نمایم.

ارادتمند
مهدی حافظی
@mahdi_hafezi

 اهم اقدامات خانه نشریات (1385-1396):

1. راه اندازی سامانه جامع نشریات دانشجویی « سند » جهت ثبت اطلاعات (درخواست های مجوز، چاپ، مالی و تخلفات و ...) و نمایش کامل آرشیو نشریات دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد
2. برگزاری سالانه جشنواره نشریات دانشجویی در سطح دانشگاه فردوسی مشهد (تا سال 96 هفده دوره برگزار شده است)
3. برگزاری سالانه 70 ساعت دوره تخصصی آموزش روزنامه نگاری با موضوعات خبر، گزارش، مصاحبه، تیتر، مقالات مطبوعاتی، مقالات علمی، کاریکاتور، عکاسی، صفحه آرایی و گرافیک و ...
4. برگزاری سالانه 4 دوره کارگاه آموزشی عمومی جهت اخذ مجوز نشریات
5. برگزاری نشست های تجربه ژورنالیسم با حضور اصحاب سرشناس حوزه مطبوعات کشور
6. حضور در جشنواره های کشوری و کسب عناوین برتر متعدد
7. اسکن و آماده سازی فایل الکترونیکی بیش از 2700 شماره از نشریات قدیمی جهت بارگذای در سامانه سند
8. اهدای بیش از 2700 شماره از نشریات به مرکز آثار و مفاخر دانشگاه به منظور ماندگار شدن نسخ مکتوب نشریات دانشجویی
9. انتشار ویژه نامه های جشنواره ها و همایش ها به درخواست واحدهای مختلف در دانشگاه
10. طراحی و نصب بیش از 13 سازه پیشخوان نشریات دانشجویی در راستای کمک به توزیع مناسب و در شأن نشریات در پردیس دانشگاه
11. ایجاد نمایشگاه دائمی نشریات دانشجویی در خانه نشریات و نمایش بروزترین انتشارهای نشریات
12. راه اندازی و تجهیز کتابخانه تخصصی در حوزه روزنامه نگاری با بیش از 120 جلد کتاب
13. تدوین اساسنامه شورای صنفی نشریات جهت آماده سازی برگزاری مجمع عممی و انتخابات
14. تشکیل شورای مشورتی نشریات جهت تعامل بیشتر با اصحاب نشریات

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 1. اخبار و اعلان ها
 2. نظرات
 • گیم آور شماره 6

  محمدمهدی رفیعی 10 ماه قبل
  مرسی از کار فوق خوبتون، مقالات آموزشتون رو هم بیشتر ...
   
 • گیم آور شماره 6

  رضا فقیه 10 ماه قبل
  مقاله هنرتون عالی بود برای کارما
   
 • گیم آور شماره 6

  ساسان 10 ماه قبل
  بهترین نشریه که باقی مونده و عالی ادامه میده
   
 • گیم آور شماره 6

  ساسان 11 ماه قبل
  بهترین نشریه بازی ایرانین شما
   
 • گیم آور شماره 6

  ناهید 11 ماه قبل
  عالیه، خسته نباشین مقالاتتون خوب بود